İstanbul Havaalanı, Avrupa'nın zirvesine yerleşti

Mayıs ayında toplam 5 milyon 661 bin 151 yolcuyu ağırlayan İstanbul Havaalanı, bu alanda Avrupa’nın zirvesinde yer aldı. 

GÜNDEM 05.07.2022, 13:47 Murathan Yıldırım
İstanbul Havaalanı, Avrupa'nın zirvesine yerleşti

29 Ekim 2018’de açılan İstanbul Havaalanı, önemli bir başarıya daha imza attı. Uluslararası Havalimanları Konseyi verilerine göre mayıs ayından toplam 5 milyon 661 bin 151 yolcuyu ağırlayan İstanbul Havaalanı, bu alanda Avrupa’daki rakiplerini geçerek listenin zirvesine yerleşti. Mayıs ayında en çok yolcu ağırlayan ikinci havaalanı ise 5 milyon 341 bin 644 yolcuyla Londra Heathrow oldu. Listenin üçüncü sırasında 5 milyon 227 bin 412 yolcuyla Paris Charles De Gaulle Havaalanı yer aldı. 


 

Kadri Samsunlu, Avrupa’daki sorunlara vurgu yaptı

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan İGA İstanbul Havaalanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, son dönemde Avrupa’da ciddi bir personel eksikliği yaşandığını hatırlattı. Peş peşe grevlerin yapıldığı Avrupa’da uçuşların da iptal edildiğini vurgulayan Samsunlu, bu süreçte İstanbul Havaalanı’nda sunulan kusursuz hizmete atıfta bulundu. 

THY, Avrupa’da en çok sefer gerçekleştiren 3. hava yolu şirketi oldu

Öte yandan Türk havacılık sektörü adına bir diğer gurur verici haber de Türk Hava Yolları’ndan (THY) geldi. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) verilerine göre THY, 27 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Avrupa’da en çok sefer yapan üçüncü şirket oldu. Bu listenin ilk sırasında günlük 2 bin 982 seferle Ryanair yer aldı. İkinci sıradaki Easyjet ise günlük bin 571 sefer düzenledi. Kendisine üçüncü sırada yer bulan THY ise bu süreçte günlük bin 510 uçuş gerçekleştirdi. 

“Hem Türkiye’miz için hem şirketimiz için gurur verici bir istatistik”

Paylaşılan verilerin ardından değerlendirmelerde bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Hem Türkiye’miz için hem şirketimiz için gurur verici bir istatistik. Türk Hava Yolları yüksekten uçuyor, Türkiye büyümeye devam ediyor” dedi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu