İstanbul'da toplu taşıma hizmetleri azaltılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Ulaşım stratejimizde de bazı değişikler yapacağız. İşe gidiş ve dönüş saatleri dışında, yani pik saatler dışında tüm toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gideceğiz." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 20.03.2020, 14:03
İstanbul'da toplu taşıma hizmetleri azaltılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirlerine ilişkin açıklamada bulundu. 

İmamoğlu, koronavirüsle hep beraber mücadele verildiğine dikkat çekerek, "Değerli dostlarım hem dünya hem ülke olarak görünmeyen bir düşmanla savaş halindeyiz. Bu radikal düşmana karşı radikal tedbirler almamız gerektiğinden daha önce bahsetmiştim. Devletimizle uyum içinde, biz de İBB olarak çok sıkı koruyucu ve önleyici tedbirler alarak yolumuza devam ediyoruz. Dayanışma çok önemli. Her gün çalışma arkadaşlarımızla telekonferans marifetiyle toplandılar yapıp, başka hangi adımları atabiliriz diye değerlendirmeler yapıyoruz. Bugün de yeni bir toplantı daha yaptık ve bazı kararlar aldık." dedi.

"Bugünden itibaren 100 adet dezenfekte istasyonu kuruyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olarak kentte dezenfekte edilmemiş tek bir toplu taşıma aracının bile bırakılmayacağını aktaran İmamoğlu, "Aralarında taksi, taksi dolmuş ve minibüslerin de olduğu 25 binden fazla aracı dezenfekte etmek için İstanbul’un çeşitli noktalarına bugünden itibaren, 100 adet dezenfekte istasyonu kuruyoruz. Bildiğiniz gibi metrosundan otobüsüne, vapuruna kadar kendi araçlarımızı her gün zaten dezenfekte ediyoruz. Şimdi, diğer araçlar da temizlenecek. Tüm şoför arkadaşlarımızı istasyonlarımıza davet ediyoruz. Size yer duyuruları yapılacak." ifadelerini kullandı.

"Cuma ve cumartesi akşamları uygulanan 7/24 ulaşım hizmetine ara verilecek"

İmamoğlu, koronavirüs ile en büyük mücadelenin kuşkusuz teması azaltmaktan geçtiğini kaydederek, "Maalesef yaşamı biraz yavaşlatmak ve bireysel izolasyonun artırmasını sağlamak zorundayız. Bu vesile ile göreve gelir gelmez başlattığımız hafta sonu 24 saat ulaşım hizmetini geçici olarak durduruyoruz. Bu hizmeti gece sektöründe çalışan emekçilerin yaşamını kolaylaştırmak ve İstanbul’un sosyal hayatına katkı sunmak için getirmiştik. Şimdi ise korunmamız lazım. Zaten hizmet sektörünün de durmasından yola çıkarak, cuma ve cumartesi akşamları uyguladığımız 7/24 ulaşım hizmetine, bugünden itibaren ara vereceğiz." diye konuştu. 

"Toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gideceğiz"

Ulaşım stratejisinde bazı değişikliklerin yapılacağını belirten İmamoğlu, "İşe gidiş ve dönüş saatleri dışında, yani pik saatler dışında tüm toplu taşıma hizmetlerinde insan sağlığını etkilemeyecek boyutta azaltmaya gideceğiz. Bildiğiniz gibi, bu zamana kadar hiç sefer azaltması yapmadık. Seyahat oranı yüzde 60’ların üzerinde azaldı. Hem buna paralel olarak hem de kent içindeki mobilindeydi mümkün olduğunca azaltmak adına seferlerimizde bir miktar kısıtlama olacak. Yeni tarifeler istasyonlarımız ve sosyal medya aracılığıyla siz vatandaşlarımıza duyurulacak. Lütfen bu duyurularımızı takip edin." dedi. 

"Yaşlılar özellikle toplu alanlardan uzak dursun"

İmamoğlu, özellikle risk grubundaki 60 yaş ve üstü vatandaşlara seslenerek, "Her ne kadar ulaşımı kullanmanızda yüzde 70 civarında azalma olsa da bunu mümkün olduğunca sıfırlamamız lazım. Sizden ricam, çok elzem olmadıkça, lütfen başta toplu taşıma araçları olmak üzere toplu alanlardan uzak durun. Evinizde izole olun. Belediyemizi ilgilendiren bir ihtiyacınız olursa, lütfen çağrı merkezimizi arayın. Dayanışma için yanınızdayız. Bu süreçte hastalığın bulaşmaması çok önemli. Bu çağrıyı, ilk önce kendi anne-babama yaptım." açıklamasını yaptı. 

"İBB’nin 35 adet ambulansı koronavirüse karşı özel olarak donatıldı"

Bu süreçte sağlık çalışanlarının öncelikli olarak korunacağını kaydeden İmamoğlu, "Hayatları pahasına sağlığımız için çalışan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve diğer sağlık çalışanlarımıza minnetlerimi iletiyorum. Onların yaşamını kolaylaştırmak adına sağlık müdürlüğümüzle koordineli olarak yeni adımlar atacağız. Ulaşımı bedava haline getirmiştik. Bu kapsamda halkımıza duyurmak isterim ki; İBB’nin de 35 adet ambulansı, bu süreçte koronavirüse karşı özel olarak donatıldı. Şüpheli ya da hasta taşıma işlemlerinde son derece güvenli 35 ambulansımız halkımız hizmetinde olacak. Bu anlamda inşallah eksiksiz bir süreci hep birlikte İstanbul’a hediye ediyor olacağız." şeklinde konuştu.

"Sadece gıdaya dönük semt pazarları kurulacak"

İmamoğlu, semt pazar yerleri ile ilgili tavsiye kararını tekrarladığını aktararak, "Sadece gıdaya dönük semt pazarları kurulacak. Hijyenle ilgili, ilçe belediye başkanlıklarıyla görüşmelerimizi yaptık. O sahalar, tertemiz hale getirilecek. Aralıklı tahtalar şeklinde pazarlar kurulacak. İlçe belediyelerimiz ve diğer yetkili kurumlar, zabıtalarıyla gün boyu süreci takip edecek. Bu, tümüyle bir uzlaşma ve bir arada hareket etme süreci." dedi. 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu