İstanbul'da taksilerde "S.O.S" dönemi başlıyor

Taksi sürücülerine yönelik şiddet olaylarının önlenmesi ve anında müdahale edilmesi için İstanbul'da yeni bir uygulama başlatılacak. Taksilere yerleştirilen panik butonu sayesinde emniyet birimlerine anında ihbar gidecek. Acil durumlarda taksilerin ışıklı tabelasında "TAKSİ S.O.S" yazacak. Test aşamaları tamamlanınca yolculara yönelik panik butonu da devreye alınacak.

GÜNDEM 22.06.2024, 12:00 24.06.2024, 11:15 Hakan Öksüz
İstanbul'da taksilerde "S.O.S" dönemi başlıyor

İstanbul'da taksi sürücüleri ile müşteriler arasında yaşanan tartışmalar son yıllarda gündemde önemli bir yer tutmaya başladı. Taksi sürücülerine yapılan saldırılar, yeni bir uygulamayı zorunlu kıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "taksilerde panik butonu" projesini haziran ayında denemeye başladı.

Haziran ayında kapsamlı şekilde denemeye alındı

Taksilerde yaşanan şiddet olaylarının çözümü için 15 yıldır yürütülen çalışmalar netice vermedi. Yerel yönetimler, taksilerde panik butonunun bulunmasını zorunlu kılsa da bu kural, uygulama aşamasında başarısızlıkla sonuçlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu sorunu çözüme kavuşturmak için 12 Ocak'ta prototipini tanıttığı uygulamayı ilk kez haziran ayında kapsamlı şekilde denemeye başladı.

Emniyete ihbar gidecek, ışıklı tabelada S.O.S yazacak

Edinilen bilgilere göre panik butonu, kısa sürede İstanbul genelindeki tüm taksilerde bulunacak. Taksicilere yönelik şiddet olayları esnasında panik butonuna basılacak. Panik butonuna basıldığı anda ihbar, emniyet güçlerine ulaşacak. Butona basılması ile birlikte taksinin üzerindeki ışıklı tabelada "TAKSİ S.O.S" yazacak.

Sırada yolculara yönelik panik butonu var

Peki yolculara yönelik şiddet olaylarında panik butonu uygulaması geçerli olacak mı? Bu uygulama henüz uygulanmaya başlanmadı. Test aşamaları tamamlanınca yolculara yönelik panik butonu da devreye alınacak. Son aşamada ise anlık görüntü aktarımı yapan kamera, taksilerin içine yerleştirilecek.,

Yorumlar (0)