İsmail Demir'den F-35 açıklaması: İddialı bir ortağız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 programı ortaklığı kapsamında yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti. Demir, "O konuda hiçbir tereddüdümüz yok. Bu yüzden karşı taraftan gelecek adımlar olumlu olursa hala iddialı bir ortak olmayı sürdürmek istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 31.10.2019, 17:42
İsmail Demir'den F-35 açıklaması: İddialı bir ortağız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 programı ortaklığı kapsamında yükümlülüklerini harfiyen yerine getirdiğine dikkat çekerek, "O konuda hiçbir tereddüdümüz yok. Bu yüzden karşı taraftan gelecek adımlar olumlu olursa hala iddialı bir ortak olmayı sürdürmek istiyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının desteğiyle "8. Asian/Australian Rotorcraft Forum (ARF 2019)", Sheraton Ankara Hotel'de düzenlendi.

İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, Türk savunma sanayisinin gelişimi ve "rotorcraft" programlarına yaklaşımına işaret ederek, "Türkiye helikopter kullanımında öncü bir ülke konumunda yer alıyor. Her alanda olduğu gibi helikopter ve havacılık alanında da Türkiye olarak önemli proje yatırımları gerçekleştirdik. Yaptığımız yatırımların sonuçlarını görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Son dönemde Türkiye'nin ortaya koyduğu projelerin dikkat çekici olduğunun bu etkinlikle gösterildiğini kaydeden Demir, "Etkinlik, bu projelerimizi ortaya koymak, onları sunmak ve geldiğimiz seviyeyi dünyada bu konuyla ilgilenen endüstriden ve akademiden gelen kişilere anlatma fırsatı veriyor. Böylece uzaktan farkında olunmayan ilerlememizi daha da dikkat çekici olarak göstermiş, bu konuda araştırma yapan akademisyenlerin Türkiye'ye ilgisini artırmış olacağız." şeklinde konuştu. 

"Hiçbir tereddüdümüz yok"

Demir, Türkiye'nin F-35 programının ortaklarından biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu ortaklığımız çerçevesinde yükümlülüklerimizi harfiyen yerine getirmiş bir ülkeyiz. O konuda hiçbir tereddüdümüz yok. Bu yüzden karşı taraftan gelecek adımlar olumlu olursa hala iddialı bir ortak olmayı sürdürmek istiyoruz. Biz zaten hiçbir zaman olumsuz bir duruşta bulunmadık."

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın sözlerini anımsatan Demir, 2020 yılının nisan ayında sistemin aktif olacağını ve kullanıma hazır hale geleceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinde Patriot füze sistemine ilişkin yeni bir teklif beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine, gelecek teklifleri değerlendirebileceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)