Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki hava harekâtında 26 terörist etkisiz hale getirildi!

Pençe Kilit Bölgesi'nde yaşanan hain saldırıların ardından gerçekleştirilen operasyonlarda Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekâtı sonuç verdi. Operasyonda 26 terörist etkisiz hale getirildi.

GÜNDEM 25.12.2023, 10:49 25.12.2023, 10:55 Buse Önder
Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki hava harekâtında 26 terörist etkisiz hale getirildi!

Pençe Kilit Bölgesi'nde gerçekleşen hain saldırılarda 12 şehidin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütlerine karşı etkili bir operasyon başlattı. Irak ve Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlenen hava harekâtları ile terör örgütlerine karşı kararlı bir mücadele sergilenirken Milli Savunma Bakanlığı, gerçekleştirilen hava harekâtlarında ilk belirlemelere göre en az 26 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, hava harekâtlarının detaylı sonuçlarına ilişkin hedef kıymetlendirme çalışmaları devam ettiği, bölgedeki terör unsurlarına karşı operasyonlar kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulandı.

Irak’ta 50 kilometrelik operasyon planlaması

Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen terör saldırıları, Pençe ve Pençe-Kilit Harekat Bölgesi'nde sızma girişiminde bulunan teröristlerle Türk Silahlı Kuvvetleri arasında çatışmaya neden oldu. Olayda 12 asker şehit olurken, 13 asker de yaralandı. Uzmanlar, yapılan terör saldırılarının nedenleri ve detayları hakkında bilgi verdi.

2019 yılından bu yana devam eden operasyonlar çerçevesinde Pençe-Kilit Harekat Bölgesi'nde yeni bir operasyon başlatılmasının gündeme gelmesiyle birlikte Emekli Kurmay Albay Dr. Çağlar Özer, "Menfur saldırıdan sonra çok ani bir şekilde, çok kısa bir reaksiyon süresi içerisinde vurulması gereken yerler hava ve ateş desteğiyle gereken yapılıyor. Tabii daha geniş çaplı 50 kilometrelik mesafe içinde operasyon planlanması elbette güveni artıracaktır" açıklamasında bulundu.

Terör Örgütü PKK'nın Bölgedeki Destekçileri Kim?

Türkiye’nin, Irak ve Kürt bölgesel yönetimiyle PKK terör örgütünün bitirilmesine yönelik pek çok görüşme ve anlaşma yaptı ancak beklenen sonuçlar alınamadığı bilinirken, Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, terör örgütlerinin, gelişen ve zamansal süreçlerde kendi dinamiği içerisinde pek çok ülkeyle bağlantı geliştirdiğini vurguladı.

Emekli Kurmay Albay Dr. Çağlar Özer ise  ABD'nin ve diğer destekçilerinin İran'ın da dahil olduğu bu süreç içerisinde ileride bu bölgede kendilerine göre hayal ettikleri bir PKK devleti kurmaya çalıştıkları bir alt yapıyı oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

"Ağır bir bedel ödedik"

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, PKK'ya ait mağaraları ve sığınakları etkisiz hale getirdiğini vurgulayan Abdullah Ağar, "Mağara dediğimiz zaman basit bir oluşum aklınıza gelmesin. İddia o kadar büyüktü ki Türk askerini bu mağaranın içine çekeceğiz ve burada imha edeceğiz gibi bir iddianın altına dahi imza attılar. Silahlı Kuvvetlerimiz bu iddiayı çökertmek için kahramanlık ortaya koydu ve ağır bir bedel de ödedik" ifadelerini kullandı.  

Yorumlar (0)