Irak'ın kuzeyine hava harekatı

MSB (Milli Savunma Bakanlığı) tarafından, Irak'ın kuzeyindeki Gara, Kandil, Hakurk ve Metina bölgelerindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendiği, içinde sorumlu teröristlerin de olduğu 20 hedefin imha edildiği açıkladı.

GÜNDEM 01.10.2023, 23:34 02.10.2023, 17:22 topcu
Irak'ın kuzeyine hava harekatı

MSB'nin sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirilen açıklamada, teröristlerin kendilerini bekleyen sondan asla kaçamayacaklarının altı çizilerek, "Bir gece ansızın inlerinde vurduk, vurmayı sürdüreceğiz. Tek bir terörist kalmayıncaya değin de bu mücadele bitmeyecek." ifadesine yer verildi.

Bahse konu açıklamada, Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatına dair şu bilgiler aktarıldı:

"PKK/KCK ve diğer tüm terörist unsurları etkisiz hale getirerek, Irak'ın kuzeyinden kolluk kuvvetlerimize ve yurttaşlarımıza dönük terör saldırılarını bertaraf etmek ve sınır güvenliğini temin etmek amacıyla, BM (Birleşmiş Milletler) Anlaşması'nın 51. maddesinden gelen meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın kuzeyindeki Gara, Kandil, Hakurk ve Metina bölgelerinde yer alan terör hedeflerine, 1 Ekim 2023 saat 21.00'de hava harekatı yapılmıştır.

Gerçekleştirilen hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü PKK tarafından kullanılan ve içinde sorumlu seviyede teröristlerin de olduğu öngörülen depo, barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan toplam 20 hedef vurulmuştur.""Terörle mücadele devam edecek"

Harekatlarda azami oranda milli ve yerli mühimmat kullanılarak çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, "Asil Türk milletinin bağrından çıkan TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri), geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de milletimizin ve ülkemizin güvenlik ve bekası için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya değin kararlılık ve azimle devam edecektir." ifadesine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, bu harekat esnasında, dost unsurların, masum sivillerin, kültürel ve tarihi varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi adına her türlü önlemin alındığı kaydedildi. 

Yorumlar (0)