Irak'a 'Pençe-Kilit' notası

Tanju Bilgiç, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılan Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'na, ülkedeki makamların Pençe-Kilit Operasyonu'na yönelik açıklamaları sebebiyle duyulan rahatsızlık ile Irak'tan beklentilerin ifade edildiğini, bu hususta görüşleri kapsayan bir de nota verildiğini duyurdu.

GÜNDEM 21.04.2022, 20:20 22.04.2022, 14:15 Koray
Irak'a 'Pençe-Kilit' notası

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Irak makamlarının söz konusu operasyona dair açıklamaları hususundaki soruya yazılı cevap verdi.

Operasyonun TSK tarafından 18 Nisan tarihinde Kuzey Irak'taki terörist hedeflere yönelik olarak başlatıldığını anımsatan Bilgiç, "Harekata ilişkin olarak Irak makamları tarafından gerçekleştirilen açıklamalar ve bu kapsamda ileri sürülen temelsiz iddialar sebebiyle duyduğumuz rahatsızlık ile Irak'tan beklentilerimiz, bugün bakanlığa çağrılan Iraklı yetkiliye iletilerek, görüşlerimizi kapsayan bir nota verilmiştir." dedi. 

"Irak'tan istediğimiz karşılığı alamadık"

PKK terör örgütünün 40 seneden beri Kuzey Irak'ta konuşlandığı kamplardan ülkemizi hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğini anımsatan Bilgiç, şöyle devam etti:

"Irak'ın istikrarı ve egemenliği yönünden de tehdit oluşturan PKK'nın varlığına son verilmesindeki ısrarlı taleplerimize bugüne dek Irak makamlarından istediğimiz karşılık ne yazık ki alınamamıştır. Çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluşça da terör örgütü olarak nitelendirilen PKK'nın Irak'taki varlığının yine bu ülke makamları tarafından bertaraf edilmesi ilk tercihimizdir. Ayrıca, müşterek çıkarlarımızın temelinde terör örgütü PKK ile mücadele hususunda Irak ile yakın iş birliğine her zaman hazırız."

Bilgiç, buna yönelik olarak Irak tarafından somut adımlar gelmediği ve PKK'nın ülkemize yönelik tehdidi devam ettiği sürece ülkemizin BM (Birleşmiş Milletler) Şartı'nın 51'inci maddesinden gelen meşru müdafaa hakkı temelinde aksiyon alacağının da altını çizdi.
 

Yorumlar (0)
21
kapalı