İnsanlık için ses yükseliyor: İstanbul'da Filistin'e destek yürüyüşü!

İstanbul'da, yeni yılın ilk gününde Milli İrade Platformu öncülüğünde düzenlenen Filistin'e destek yürüyüşüne büyük bir katılım gösterildi. İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan'ın da katıldığı organizasyona 308 sivil toplum kuruluşu destek verdi.

GÜNDEM 01.01.2024, 10:26 01.01.2024, 12:07 Buse Önder
İnsanlık için ses yükseliyor: İstanbul'da Filistin'e destek yürüyüşü!

Milli İrade Platformu liderliğindeki 308 sivil toplum kuruluşu, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi hedef alan insanlık dışı saldırılarına karşı dur demek ve teröre tepki göstermek amacıyla yılın ilk sabahında bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti milletvekilleri ve birçok ilçe belediye başkanı da iştirak etti. Yenikapı sahil yolunda trafik yoğunluğuna sebep olan yürüyüş öncesinde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Eminönü Yeni Camii, Sultanahmet Camii ve Süleymaniye Camii'nde sabah namazı kılındı.

Yılın ilk mesajı Türkiye’den

Namaz sonrası Ayasofya Meydanı'nda bir araya gelen katılımcılar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "İşbirlikçi hainler hesap verecek, katil İsrail hesap verecek", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Kanımız canımız feda olsun Aksa'ya", "Hamas’a selam direnişe devam" gibi sloganlar attı. Milli İrade Platformu, Gazze'den gelen haberlerin ekim ayından beri yaralara yeni yaralar eklediğini belirterek, İsrail'in kadın, çocuk demeden Filistinlileri topyekun ve korkakça yok etmeye çalışmasına karşı dünyanın ayağa kalktığını vurguladı.

Platformun yaptığı çağrı açıklamasında, sivil toplum kuruluşları olarak İsrail'in bebek, çocuk, kadın demeden gerçekleştirdiği katliamlara karşı sessiz kalmadıkları ve sürecin uzamasıyla birlikte soykırımın kanıksanmaya başladığı ifade edildi. Dünyaya güçlü bir uyarı yapmak amacıyla yılın ilk mesajını Türkiye'den ulaştırmayı hedeflediklerini belirten platform, Gazze'deki katliama dur demek için "yüzyılın yürüyüşünü ve buluşmasını" düzenlediklerini duyurdu.

‘İsrail’i lanetlemek için toplandık’

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Galata'daki yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu sabah, yılın ilk gününde burada olmamızın çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Ayasofya Cami'nin prangaları kırıldı, Filistin için de bir adım olduğunu biliyoruz. Katil İsrail'i lanetliyoruz, şehitlerimiz var. Burada şehitlerimizi rahmetle anmak, İsrail'i lanetlemek için toplandık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Görüyoruz ki kendi devletleri bir ateşkes çağrısında bile bulunamadılar. ABD başta olmak üzere batı, her türlü değeri ayaklar altına almaya hazır. İsrail, ne yaparsan yap sana destek olacağız, görüşü içerisindeler” açıklamalarında bulundu.

21. yüzyıl dünyasında soykırımın yapılmasını, her gün yüzlerce çocuğun öldürülmesini vicdanen kabul etmediklerini belirten Erdoğan, “Kutuplaşma varmış gibi lanse etmeye çalışanlar, toplumu bölmeye çalışanlardır. PKK, PYD'yi destekleyenler de onlardır. Filistin'deki katliamı destekleyenler de onlardır" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Yollar trafiğe kapatıldı

İstanbul'un Fatih ilçesinde düzenlenen Filistin'e destek yürüyüşü kapsamında, Ragıp Gümüşpala ve Reşadiye Caddeleri üzerinde bulunan Galata Köprüsü istikametleri trafiğe kapatıldı.

Sirkeci Meydanı'na çıkan ana arterler, Tophane Işıklar ile Karaköy Meydanı arası da iki yönlü olarak trafiğe kapatılırken sürücüler, etkinlik süresince alternatif yollara yönlendirilecek. Yürüyüşün sonlanmasıyla birlikte ise trafik normal akışına dönecek.

Yorumlar (0)