İncirlik Üssü önünde İsrail protestosu

Filistin'e destek maksadıyla İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde megakent İstanbul'dan yola çıkan 'Filistin İçin Hürriyet Konvoyu'nda bulunanlar, Adana'da yer alan İncirlik Üssü önünde İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etti.

GÜNDEM 05.11.2023, 20:29 topcu
İncirlik Üssü önünde İsrail protestosu

Ülkemizin farklı kentlerinden de STK (sivil toplum kuruluşu) temsilcileri ve mensupları ile yurttaşların da destek verdiği konvoyda bulunanlar, ABD Hava Kuvvetleri 39'uncu Hava Üssü Kanat Komutanlığının konuşlu olduğu İncirlik 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı önünde toplandı.

Grup, ellerinde Filistin ve Türk bayraklarıyla ABD ve İsrail aleyhine slogan atıp, saldırıları protesto etti.

Bu esnada gruptaki bazı kişiler İncirlik Üssü'ne girmeye çabalayınca emniyet güçleri müdahale etti. "Buradan iyi mesajlar verdik"

Burada konuşma yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Yıldırım, İncirlik Üssü'ne masada elleri kuvvetlensin diye geldiklerini dile getirdi.

Anlaşma yapılarak Gazze Şeridi'ndeki çocuk ve kadınların buradan çıkarılacağını söyleyen Bülent Yıldırım, miting evveli ve esnasında hadise çıkaranların buna engel olduğunu vurguladı.

Konuşması devam ederken süren hadiselere değinen Yıldırım, uyarı yaparak bu kişilerin üsse giriş yapmaya çalışmaktan vazgeçmesini talep etti. 

Yıldırım, "Emniyet güçleri ile çatışmayın. Onlar da en az sizler kadar Gazze hususunda duyarlı. Görevimizi baltalayacak olan herkes çocuk ve kadınlara zarar verir. Dünyanın gözü burada. Buradan iyi mesajlar verdik. Öfkemizi ortaya koyduk. Allah'ın izniyle hayırlı olur."

Yıldırım, emniyet güçlerine şişe ve taş atanların kendileriyle hiçbir alası olmadığını ifade etti. Üsse girmeye çalıştılar

Miting evvelinde ve esnasında bazı kişiler, hava fişek, şişe ve taş atarak İncirlik Üssü'ne girmeye çalıştı. Emniyet güçleri, üsse girmek isteyenleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunarak engelledi.

Açıklamanın akabinde gruptaki bazı kişiler dağılırken, bazı kişilerin üsse girmeye dönük eylemi devam etti. Hadiseler devam edince Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, kalabalığın dağılmasını istedi.

Bir müddet daha slogan atan grup, akabinde dağıldı.

Yorumlar (0)