İmamoğlu, tartışmalı akşam yemeği görüntüleri üzerinden seslendi

İstanbul halkının kar fırtınası sebebiyle kapanan yollarda mahsur kaldığı ve kar küreme araçlarının da yolları açmak konusunda yeterli olmadığı akşam, sosyal medya uygulamaları üzerinden “Ekrem İmamoğlu nerede?” sorusu sorulmuştu. Bunun üzerine bazı hesaplar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir restoranda ahbaplarıyla birlikte yemek yediğini ve saatlerce restoranda kaldığını yazmıştı. AK Parti cephesinden bu duruma onay gelirken ve CHP cephesi de İmamoğlu’nun restoranda yemek yediğini yalanlarken Ekrem İmamoğlu, yazılanların doğru olduğunu ifade etti. 5 araçlık konvoy ile balıkçıya giderken çekilmiş mobese görüntüleri de servis edilen İmamoğlu, “Kamera görüntülerinin servis edilmesi konusunun takipçisiyim.” şeklinde konuştu. 

GÜNDEM 26.01.2022, 14:14 Başak Çetin
İmamoğlu, tartışmalı akşam yemeği görüntüleri üzerinden seslendi

İstanbul’da hayat, son 2 gündür durmuş durumda. Neredeyse 1 metreyi bulan kar kalınlığı sebebiyle üniversiteler tatil edilirken binlerce personelin de idari izinli sayıldığı mega kentte yolların ve sokakların temizliği, araçların kaldırılması işlemleri devam ediyor. Önceki akşam araçlarının içinde yolda mahsur kalan binlerce vatandaş valilik tarafından KYK yurtlarına ve tesislere yerleştirilirken vatandaşlar da çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınlayarak “Ekrem İmamoğlu nerede?” sorusunu sormaya başlamışlardı. İstanbul’daki kar esaretinin görüntüleri art arda gelirken bir hesap, Ekrem İmamoğlu’nun bir balıkçıda yemek yediği görüntüsünü servis etti. 

CHP ve AK Parti arasında “İmamoğlu” gerginliği koptu 

Birleşik Krallık’ın Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ve eşi ile bir restorana giden İmamoğlu ve eşinin o görüntüleri CHP ve AK Parti arasında tartışma yarattı. İki taraf sosyal medya üzerinden birbirlerine ateş püskürürken İmamoğlu’nun yemek yediği söylenen restoran, sosyal medya hesabı üzerinden fotoğrafın eski tarihli olduğunu ancak yeni servis edildiğini aktardı. Tüm bunlar sürerken Ekrem İmamoğlu saatler sonra açıklama yaparak fotoğrafın o gece çekildiğini doğruladı ancak restoranda yalnızca kısa süre kaldığını ve yemek yiyip çıktığını ifade etti. İmamoğlu’nun o restoranda kısa süre değil yaklaşık 3 saat kaldığının belirtilmesi üzerine Ekrem İmamoğlu da yemek sonrasında AKOM’a geçerek buradan canlı yayın açtı ve şehirdeki son durumu aktardı. İmamoğlu konvoyunun mobese görüntüleri yayınlandı 

Yaşananlardan birkaç saat sonra Ekrem İmamoğlu ve konvoyunun balıkçı restoranına giderken kayda alınmış mobese görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşıldı. 5 araçlık konvoyun ardından bir kar küreme aracının caddeyi temizlediği görülüyor.  

İmamoğlu: “Bu buluşma 25 gün önceden belliydi” 

AKOM’da düzenlediği basın toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, Dominick Chilcott ile yemek yemesi hakkında da açıklamalarda bulundu: “Bu denli yoğun bir gündemde çalışırken yemeğe gitme meselemin bu denli yayılması, gündeme taşınması ve yapılan manipülasyonları şaşkınlıkla izliyorum. Türkiye’nin yoğun ilişki içinde olduğu bir ülkenin temsilcisi ile, bir büyükelçi ile yediğim yemek konuşuluyor. Kaldı ki kendisi daha önce belediyemizi ziyaret eden ve bu buluşmayı tasarladığımız bir kişiydi. Biz bu buluşmayı yaklaşık 25 gün önce kararlaştırmıştık. Hatta gideceğimiz mekanı da belirlemiştik. Bu yemek de mekana gitmek de gizli değildi. Orası zaten kamuya açık bir alan. Ben 23 senedir o mekana giderim. Sayın büyükelçi bu fırtınalı havaya rağmen söz verdiği için bir gün önceden kalkıp İstanbul’a geldi. Gün boyu çalıştığımız için akşam vakti zaman ayırıp eşlerimizle birlikte görüşme yaptık. Yemeğimizi yiyip ülkelerimizi konuştuk.” “Mobese görüntülerinin yayınlanmasının takipçisi olacağım” 

Konvoyunun mobese görüntülerinin yayınlanmasına değinen İmamoğlu, şunları ifade etti: “Bir mobesenin görüntüsünün devletin imkanları kullanılarak magazinsel bir parça olarak servis edilmesi sağlandı. Ben bu konunun takipçisi olacağım. Bu konudaki düşüncemi İstanbul Valisi Sayın Yerlikaya ile paylaştım. İstanbul’un Mülki Amiri olarak tereddütlerimi gidermekle görevli olduğunu düşünüyorum. Bu kameraların görüntüleri bir kazanın tespiti, bir suçun önlenmesi için kullanılır. Bu kameralarla İstanbul takip edilir. Bu görüntüleri kimse, hiçbir yere servis edemez. Bunların her biri kurallarda vardır. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu takip edildiğimizi ve dinlendiğimizi söylemişti. Biz bunlardan çekinmiyoruz. Bunlar oluyor da. Ancak mobese görüntülerinin ne amaçla kullanılacağı sabittir. Meselenin hukuki olarak da takipçisi olacağım.” 

Yorumlar (0)
4
açık