İmamoğlu'ndan toplantı açıklaması: Çağrılmadım!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı'na çağrılmadığını söyledi. İmamoğlu, "Sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır" dedi.

GÜNDEM 29.09.2019, 17:21 29.09.2019, 17:43
İmamoğlu'ndan toplantı açıklaması: Çağrılmadım!

Marmara Denizi'nde gerçekleşen 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrası İstanbul'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı’na çağrılmadığını söyledi.

İmamoğlu, "Konu ile ilgili sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır. Benim için öncelikli mesele deprem, gelin birlikte çözüm üretelim" diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu, valiliğin "toplantıya çağrıldı" açıklamasından sonra  açıklamanın gerçekle ilişkisinin bulunmadığını ifade etti. İmamoğlu "Konu ile ilgili sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır. Herkesin de bu hassasiyetle davranmasını beklerdim. Ama olmadı. Üzülüyorum." diye konuştu.

"Umrumda değil"

İBB Başkanı İmamoğlu, "Deprem olduğu andan 4 dakika sonra Vali Bey'i arayıp 'AKOM'a geçiyorum' dedim ve 18.30'a kadar orada çalışmalarımı yürüttüm. Birinin beni masaya isteyip istememesi umurumda değil" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu bir gazetecinin "Siz çağrılmadıysanız genel sekreter nasıl katıldı?" sorusuyla ilgili, "AFAD’ın 28 birim başkanı var. Bir gün önce '28 birim başkanından yarın rapor alacağım, hesap soracağım’ diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı birim başkanlarını davet ediyor. Ben de genel sekreter yardımcımızın süreci takip etmesini istedim. 28 birim başkanından biri itfaiye daire başkanı, diğeri defin işleri başkanı" değerlendirmesini yaptı.

"Özürleri kabul etmiyorum"

İmamoğlu, "Buradan bazı gazeteciler sesleniyorum. Valiliğin açıklamasından sonra çıkıp özür diyenlerin özürlerini kabul etmiyorum. Burada konunun tarafı var, açar sorarsınız. Bu gazetecilerin açıklamalarını zavallı açıklamalar olarak buluyorum, üzülüyorum. Kendinize bazı bakanların açıklamalarını referans alıp yazdıktan sonra söylenen sözlerin bir önemi yok." dedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu