İmamoğlu'na taşlı saldırı davası: Sanıklardan "Öcalan posteri" savunması!

7 Mayıs'ta Erzurum'da "Halk Buluşması"na katılan ve seçim öncesi halka seslenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik taşlı saldırı yapılmıştı. 28 kişinin yargılandığı davanın bazı sanıkları, bugün hakim karşısına çıktı. Olaylara karıştığı için işine son verilen uzman çavuş Muhammed Akif K, "HDP bayrağı sallayıp zafer işaretleri yapıyorlardı. Elimdeki bozuk paraları yere attım, birine değil. Olayın en büyük mağduru benim." ifadelerini kullandı. İmamoğlu'nun avukatı ise "Öcalan posteri yoktu." dedi. İşte sanıkların yaptığı savunmalar...

GÜNDEM 13.11.2023, 15:36 Hakan Öksüz
İmamoğlu'na taşlı saldırı davası: Sanıklardan "Öcalan posteri" savunması!

14 ve 28 Mayıs'taki seçimlere giderken Türkiye turuna çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 7 Mayıs'ta Erzurum'da yapılan "Halk Buluşması"nda olaylar çıkmıştı. İmamoğlu'na yönelik taşlı saldırı, Türkiye'nin gündemine oturmuştu. 

28 sanık yargılanıyor

Olaya karışan 28 sanığın yargılanması, Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayla başladı. Dönemin CHP İl Başkanı Suat Dülger'in duruşmaya katıldığı görüldü. 

İmamoğlu'nun geleceğinden haberinin olmadığını öne süren sanık Abdulhakim U, "Karşı taraftan taş gelince ben de kendimi koruma amaçlı karşılık verdim. Olay nedeniyle pişmanım." dedi.

İşine son verilen uzman çavuş: "En büyük mağdur benim, keşke oraya gitmeseydim"

Olaylara karıştığı için sözleşmesine son verilen uzman çavuş Muhammed Akif K. ise, "Gezmek için oraya gitmiştim. Bir anda kendimi olayın içinde buldum. Karşı taraftakiler HDP bayrağı sallayıp zafer işaretleri yapıyordu. Şehit düzen ve gazi arkadaşları olan bir uzman çavuşum. Hassasiyetim olduğu için tepki gösterdim. Elimdeki bozuk paraları yere doğru fırlattım, kimseye atmadım. Asker olmam dolayısıyla olayları başlattığımı iddia ettiler. FETÖ'cü yaftası yapıştırmaya çalıştılar. FETÖ ile en küçük bir alakam bile yok. Olayın en büyük mağduru ben oldum. Keşke orada olmasaydım." diye konuştu.

Oğuzhan U: "Abdullah Öcalan ile ilgili pankartlar vardı"

Gezmek için olay yerine gittiğini kaydeden Oğuzhan U, "Abdullah Öcalan ile ilgili pankartlar vardı. Zafer işareti yapıyorlardı. Askeri geçmişi olan, en yakın arkadaşını şehit veren birisiyim. Onlar taş atınca ben de yerdeki kozalağı attım." ifadelerini kullandı. 

"Talimat almadık, kendimizi savumaya çalıştık"

Olay yerinden geçerken kendisine taş atıldığını belirten Enes Y. ise, "Ben de onlara elimdeki erikleri attım." dedi. Davada yargılanan diğer sanıklar da karşı taraftan gelen taşlar nedeniyle kendilerini savunmaya çalıştıklarını, herhangi bir yerden talimat almadıklarını söylediler.

CHP'li Suat Dülger şikayetçi oldu

Davaya müşteki sıfatıyla katılan dönemin CHP İl Başkanı Suat Dülger, taş atma olayının organize şekilde gerçekleştirildiğini öne sürerek sanıklardan şikayetçi oldu. 

İmamoğlu'nun avukatı: "Öcalan posteri yoktu"

İmamoğlu'nun avukatı Mustafa Aşık ise, "Sanıkların kendilerini savunurken söyledikleri şeyler çok benzer. Bu da organize bir eylem olduğu şüphesini güçlendiriyor. Terörist elebaşı Öcalan'ın posterinin alanda bulunduğu dair dosyada bir delil yok." ifadelerini kullandı. 

Duruşma ertelendi

Sanıklara yönelik uygulanan adli kontrol tedbirlerini kaldıran mahkeme, henüz dinlenmeyen sanık ile müştekilerin de ifadelerinin alınması için duruşmayı erteleme kararı verdi. 

Yorumlar (0)