İmamoğlu: "Hukuki yollara başvuracağız"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Boğazı'nın Cumhurbaşkanlığına devriyle ilgili "Doğru olmadığını düşünüyoruz. Hukuki yollara başvuracağız" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 30.10.2019, 20:47
İmamoğlu: "Hukuki yollara başvuracağız"

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Boğazı’nda İBB ait olan yetkilerin başkan ve yöneticileri ile üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanacak yeni kurullara devredilmesiyle ilgili euronews'e demeç verdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin davetiyle Strasbourg'da bulunan İmamoğlu, "İstanbul’un hukuku olan her şeyi yine hukuk yoluyla elde etmek istiyoruz. Hukukumuzu o anlamda sonuna kadar İstanbul halkı lehine kullanırız. Doğru olmadığını düşünüyoruz. Yani Yunus Emre’nin de dediği gibi “Sen sana ne sanırsan başkasına da onu san” eğer sayın Cumhurbaşkanı biliyorsa, bu sözü de hatırlatmak isterim kendisine" dedi.

"İmamoğlu'nun yetkileri elinden alınacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Boğaziçi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören 28 maddelik sürpriz bir kanun teklifi taslağı hazırladığı kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile boğazdaki 4 ilçe belediyesine ait tüm yetkileri sonlandıran taslak düzenlemeye göre Boğazlar'da artık yeni kurulacak Boğaziçi Başkanlığı ile iki yeni kurul söz sahibi olacak. Başkanlık ve kurul üyelerini Cumhurbaşkanı atayacak.

Yeni yönetim, boğazlarda imar ve cins değişiklikleri gibi birçok yetkiyi kullanabilecek. Yeni düzenlemeyle boğazlarda yapılaşmanın artacağı, çivi çakılamayan boş alanların dolacağı ve yabancı büyük yatırımcıların İstanbul Boğazı'nda yatırıma başlayacağı iddia ediliyor.

Devir sonrası kurullardaki bakanların, idare heyetindeki İmamoğlu'nun ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün yetkileri de sıfırlanmış olacak.

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur