İlber Ortaylı'dan el öpme eleştirilerine yanıt!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk Tasavvuf Musikisininin usta ismi Ömer Tuğrul İnançer'in elini öpmesiyle ilgili,"O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 25.07.2019, 22:12 25.07.2019, 22:19
İlber Ortaylı'dan el öpme eleştirilerine yanıt!

Ömer Tuğrul İnançer ile İlber Ortaylı'nın birbirlerinin ellerini öpmeleri sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulmuştu. 

El öpme görüntülerinin yobazlık olarak değerlendirilmesini eleştiren Ortaylı," Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir. Bunun İnançer'in şeyh olmasıyla ilgili alakası yok. Benim çok eski bir arkadaşımdır. Bu arkadaşlığa binaen yapılır. Biz okul arkadaşımız olan ablalara da böyle yaparız" dedi.

ÖMER TUĞRUL İNANÇER KİMDİR?

73 yaşındaki Ömer Tuğrul İnançer 1946'da İstanbul'da dünyay geldi. Türk avukat, müzisyen ve mutasavvıf olan İnançer, İstanbul Üniversitesi'nin hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra 1991'e kadar hukuk müşavirliği yaptı.

1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nun genel müdürlüğüne atanan Ömer Tuğrul İnançer, Türk Tasavvuf Musikisinin önemli isimlerinden biridir.  

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu