İlber Ortaylı ‘bozkurt’ sembolünün önemini anlattı: ‘Türk milletinin sembolü’

UEFA, A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yendiği maçta, Merih Demiral'ın "uygunsuz davranış" gerekçesiyle soruşturma başlattı. UEFA'nın bu kararına Türkiye'den tepkiler gecikmedi. Avusturya maçı sonrası gündeme gelen ‘Bozkurt’ sembolünün anlamını ve Türkler için önemini Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı açıkladı.

GÜNDEM 05.07.2024, 10:31 Buse Önder
İlber Ortaylı ‘bozkurt’ sembolünün önemini anlattı: ‘Türk milletinin sembolü’

Türk Milli Takımı'nın Avusturya karşısındaki galibiyetinin ardından futbolcu Merih Demiral'ın gol sevincini "Bozkurt" sembolüyle kutlaması geniş yankı uyandırdı. Bu hareket, Alman makamlarının tepkisine yol açtı ve diplomatik kulislerde hareketlenmelere sebep oldu. UEFA, konuyla ilgili soruşturma başlatacağını duyurdu.

Türkiye kamuoyu ise bu sembolün anlamı konusunda ikiye bölündü; bir kesim "siyasi" bir sembol olduğunu savunurken, diğer kesim "tarihi" bir değer taşıdığını belirtti.

Tartışmaların merkezinde yer alan "Bozkurt" sembolü, 1927'de basılan ve dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda’nın imzasını taşıyan 5 Türk Lirası'nın üzerinde de bulunuyor.

Devam eden tartışmalar ışığında, Hürriyet yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya "Bozkurt" sembolünün Türk tarihindeki yeri soruldu. Prof. Dr. Ortaylı, sembolün derin anlamını anlattı.

‘Manası vardır, destan yazılmıştır’

Dr. Ortaylı, “Türk tarihinde 'Bozkurt' bir semboldür, idoldür” ifadelerini kullanarak bu sembolün sadece bir partinin ya da grubun simgesi olmadığını belirtti. Türklerin, steplerden gelen bir millet olarak kurduğunu ve bu sembolü önemli ve anlamlı bir sembol olarak gördüklerini belirtti.

Ortaylı, “Kurt, destanlarda ve hikâyelerde sıklıkla yer alır. Tür olarak çok dayanıklıdır; sırtını dayamadan, garantilemeden savaşabilen bir hayvandır. Yaşam savaşı verme bakımından oldukça beceriklidir ve hem sürü halinde hem de tek başına avlanma yeteneğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

Milli mücadelede de kullanıldı

Yaşam savaşı veren, özgürlük mücadelesi veren milletler için kurtun, sembolik bir değere ve öneme sahip olduğunu belirten İlber Ortaylı,  bu sembolün Millî Mücadele döneminde de kullanıldığını vurguladı. Sembolün devletin eserlerinde ve paraların üzerinde yer aldığını hatırlatarak, “Bu sembolün, gamalı haç ve Naziler ile ilişkilendirilmesi büyük bir yanılgıdır” dedi.

'Bozkurt' sembolünün, bir kişinin zihninde üretilmiş veya sonradan ortaya çıkarılmış bir sembol değil, bir milletin mücadele azmi ve kararlılığını ifade eden tarihi bir derinliği olan bir sembol olduğunu vurgulayan Ortaylı, “Roma'nın Remus ve Romulus'u büyüten kurduyla bir bağlantısı olup olmadığını bilemem ama başka milletler de bu sembolü kullanmıştır. Macarlar ve Volga Nehri boyunca yaşayanlar gibi” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün de 'Bozkurt' olarak anıldığını ve bu sembolü benimsediğini belirten Dr. Ortaylı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra siyasi ortam gereği bu semboller kaldırıldı" dedi.

Yorumlar (0)