İçişleri: Teröristlerden biri PKK üyesi

İçişleri Bakanlığı, EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) önündeki saldırıyı düzenleyen teröristlerden birinin PKK terör örgütü mensubu olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

GÜNDEM 01.10.2023, 23:02 topcu
İçişleri: Teröristlerden biri PKK üyesi

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, bugün saat 09.26 sularında İçişleri Bakanlığı EGM Atatürk Bulvarı girişine araçla gelen iki terörist tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulduğu anımsatıldı.

Teşebbüsün güvenlik güçlerince engellendiğinin altı çizilen açıklamada, saldırı teşebbüsünde bulunan iki teröristin, güvenlik güçlerinin ivedilikle karşılık vermeleri sonucunda etkisiz hale getirildiği hatırlatıldı.

Bahse konu açıklamada, "Gerçekleştirilen faaliyetlerde, teröristlerden birinin kimliği saptanmış, PKK terör örgütü mensubu olduğu belirlenmişti. Diğer teröristin kimlik tespit faaliyetleri sürmektedir." bilgisi aktarıldı.Aracı nereden buldukları açıklandı

Hadisede yaralanan iki polis memurunun tedavilerinin sürdüğü kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Saldırı teşebbüsünde kullanılan araç ile ilgili gerçekleştirilen araştırmada, Kayseri'ye bağlı Develi ilçesinde yer alan özel bir iş yerinde veteriner sağlık teknisyeni olarak çalışan Mikail Bozlağan isimli yurttaşımız, bu teröristler tarafından katledilerek aracı gasbedilmiştir.

Saldırı teşebbüsünün engellendiği noktada gerçekleştirilen incelemelerde, 9,7 kilogram RDX içeren C-4 patlayıcı madde, üç el bombası, bir Glock marka susturucu takılı tabanca, bir roketatar, bir AK-47 marka uzun namlulu silah, bir M-4 marka Karabina uzun namlulu silah, bir Blow marka tabanca ele geçirilmiştir."

Söz konusu açıklamada, güvenlik birimleri tarafından başlatılan tahkikatın sürdüğü bildirilerek, "Teröristler tarafından katledilen Mikail Bozlağan'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı temenni ederiz. Terör teşebbüsü eyleminde yaralanan kahraman polislerimize acil şifalar temenni ediyoruz. Son terörist de etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemiz kararlılık ve azimle sürecektir." denildi. 

Yorumlar (0)