İçişleri'nden "sokak hayvanları" genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine "hayvan barınakları ve sokak hayvanları" ile ilgili genelge gönderdi.

GÜNDEM 05.04.2020, 17:19 05.04.2020, 18:05
İçişleri'nden "sokak hayvanları" genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında tespit edilen noktalara düzenli mama, yem, yiyecek ve su bırakılması, hayvanların yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi ve vatandaşların bu konudaki hassasiyetlerinin artırılmasının sağlanması istendi.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle, sokak hayvanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması; hayvanların yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi talimatını verdi.

İçişleri Bakanlığı, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını sebebiyle vatandaşın kendilerini evlerinde izole etmesiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için yeni bir genelge yayımladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının sadece insan hayatını değil, sokak hayvanlarının da hayatını olumsuz etkilediği vurgulanan genelgede, sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla gündelik yaşamın olağan koşullarının değişmesi ve yiyecek, içecek servisi yapılan yerlerin tüketim kapasitesinin düşmesi sebebiyle başta hayvan barınakları olmak üzere artık yiyeceklerden beslenen sokak hayvanları açısından yiyecek bulma zorluğu ortaya çıktığı kaydedildi.

Genelgede, vali/kaymakamlılar ile yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak, bu süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli önlemlerin alınması talimatı verildi.

Neler yapılacak?

Genelge kapsamında, başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında belirlenen noktalara düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılacak. İhtiyaç duyulan alanlar dezenfekte edilecek, vatandaşların da bu konudaki hassasiyetleri arttırılacak.

Genelgede, vali ve kaymakamlardan söz konusu önlemler kapsamında yerel yönetimler, tarım ve orman il müdürlükleri ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde gerekli planlama, koordinasyon ve uygulamanın eksiksiz şekilde yerine getirilmesi istendi.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu