İçişleri'nden 81 ile genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 kent valiliğine '2023-24 Eğitim Öğretim Döneminde Alınacak Trafik ve Asayiş Tedbirleri' konulu bir genelge iletti.

GÜNDEM 07.09.2023, 20:40 topcu
İçişleri'nden 81 ile genelge

Bahse konu genelgede, yeni eğitim öğretim yılında okul çevrelerinde ve okul servislerinde alınacak tedbirler ile farkındalık-bilgilendirme ve denetim faaliyetleri dört başlık altında açıklandı.

Genelge doğrultusunda, okul servis aracı sürücülerine dönük eğitimler yapılacak, denetim sayısı artırılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının kurumsal sayfasında yer alan trafik kampanyası içeriklerinin sosyal medya platformları üzerinden paylaşılması, ilgililerle paylaşılması ve uygun alanlara asılması sağlanacak.

Ayrıca okul çevrelerinde ve önlerinde yaşanacak trafik yoğunluğuna vaktinde müdahalede bulunulması için okul çıkış ve giriş saatlerinde personel ve ekip görevlendirilecek.

Okul veyahut yaya geçitlerinden geçen talebelere ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını sağlamayan sürücülere dönük denetimler sıklaştırılacak.Denetimler artırılacak

Genelgeye göre, fiziki durumlar ve trafik işaretlemeleri dikkate alınarak ilgili yolların bakım ve yapımından sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından eksiklikler giderilecek.

Trafik güvenliği, siber güvenlik, suçtan korunma yöntemleri ve kişisel güvenlik ile uyarıcı madde ve uyuşturuculara dönük bilinçlendirme çalışmaları düzenlenecek.

Öncelik derecesi doğrultusunda belirlenen okullara güvenlik kameralarının konumlandırılması ve okullarda görev verilen özel güvenlik personellerinin denetimlerinin kolluk birimleri tarafından ilgili mevzuat hükümlerine göre artırılması için faaliyet yapılacak.

Okul etrafında asayişin temin edilmesi için denetimler artırılacak, talebelerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça yönelmesine neden olabilecek tütün, sigara, alkol gibi maddelerle yaralayıcı, delici, kesici diğer unsurların satılmasının önüne geçmek maksadıyla gerekli önlemler alınacak.

Ayrıca okul etraflarındaki büfe, oyun salonu, internet kafe gibi iş yerleri ile seyyar satıcılara dönük denetimler artırılacak.

Yorumlar (0)