İçişleri Bakanlığı'ndan yeni korona genelgesi

İçişleri Bakanlığı, Türkiye çapında 4 gün boyunca kalabalık yerler ve araçlarda denetim yapılacağını duyurdu.

GÜNDEM 25.11.2020, 23:57 26.11.2020, 11:18 Koray
İçişleri Bakanlığı'ndan yeni korona genelgesi

Koronavirüs vakalarında ve vefat sayılarındaki hızlı artış, yeni tedbirleri de beraberinde getirdi.

İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere "COVID-19 Denetimleri" konulu genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ülke çapında 4 gün boyunca vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu yerlerde yoğunlaştırılmış denetim yapılacak." denildi. 

Açıklamanın devamında, "Denetimlerde toplu ulaşım araçları tek tek durdurulacak, HES kodu uygulaması, maske zorunluluğu ve hijyen önlemlerine bakılacak." ifadeleri yer aldı.

4 gün sürecek sıkı denetim

Bugüne kadar vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerim pandemiyle mücadeleye önemli katkıları olduğu ifade edilen genelgede, 4 gün boyunca sürdürülecek olan denetimlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi:

  1. 26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerinde tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu taşıma araçları ve AVM'ler olmak üzere vatandaşların kalabalık olarak bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.
  2. Toplu taşıma araçlarına yönelik denetimde toplu taşıma araçları tek tek kontrol edilecek. Özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik önlemlerinin alınması konularına ağırlık verilecek.
  3. Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak kaydıyla, pazaryeri yöneticisi ilgili yerel yönetimler tarafından belirlenerek valilik/kaymakamlıklarla acil şekilde paylaşılacak.
  4. Pandemiyle mücadeleye yönelik alınması gereken önlemlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazaryeri yöneticilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.
  5. AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması konularına ağırlık verilecek.
  6. AVM'lerin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı konusu özellikle denetlenecek.

Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada aksaklığa müsaade edilmeyecektir.Yorumlar (0)
16
açık