İçişleri Bakanlığından operasyon: Altı kaymakam ve 2 vali yardımcısı görevden alındı 

İçişleri Bakanlığının FETÖ soruşturmaları kapsamında; Batman'da Sason ve Beşiri kaymakamları, Erzurum'da Narman, Uzundere ve Hınıs kaymakamları, Tunceli ve Erzincan'da da iki kaymakam görevden alındı. Ayrıca yapılan operasyonda Tunceli ve Karabük'ten de iki vali yardımcısının görevine son verildi.

GÜNDEM 07.09.2020, 19:56 07.09.2020, 20:00 Hanife
İçişleri Bakanlığından operasyon: Altı kaymakam ve 2 vali yardımcısı görevden alındı 

İçişleri Bakanlığı'nın FETÖ soruşturması kapsamında düzenlediği operasyonlarda bazı kaymakamlar ve vali yardımcıları görevden alındı. 

Batman’ın 10 Eylül 2018’de göreve başlayan Sason Kaymakamı Abdullah Özadalı ile 7 Ağustos 2019’da göreve başlayan Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı, haklarında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı. 

Erzurum'da 3 kaymakam görevden alındı

İçişleri Bakanlığının yaklaşık 35 kaymakama yönelik FETÖ soruşturması yaptığını aktaran Erzurum Valisi Okay Memiş, bu kapsamda Uzundere, Hınıs ve Narman ilçe kaymakamlarının görevden alındığını belirtti.

Bu operasyonların idari bir tedbir olduğunu ve mücadelenin sürdüğünü belirten Memiş, " Özel bir çalışma. İstiyoruz ki hiç kimse bu tür işlere bulaşmasın." diyerek görevden uzaklaştırılan kaymakamlara yönelik henüz bir gözaltı işlemi olmadığını belitti.

Gözaltına alınan kaymakamların kıdemli olduğunu ve her soruşturmada yeni bilgilerin ortaya çıktığını belirten Memiş,"Bende kesin bilgiler var ama paylaşamam, soruşturma devam ediyor. Neden görevden uzaklaştırıldığını biz biliyoruz devlet olarak. Yani pes doğrusu" dedi.

Ufuk Akıl (Solda) ve Hamza ÖzerUfuk Akıl (Solda) ve Hamza Özer

Şanlıurfa'da iki kaymakam 

Operasyon kapsamında Şanlıurfa’nın Akçakale Kaymakamı Hamza Özer ile merkez Karaköprü İlçe Kaymakamı Ufuk Akıl’ın da açığa alındı.

Ufuk Akıl, 07/08/2019 tarih ve 2019/268 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Şanlıurfa Vali Yardımcılığından Karaköprü ilçe kaymakamı olarak atanırken, Karaman’ın Başyayla ilçe kaymakamı olarak görev yapan Hamza Özer ise 2017 yılında Akçakale Kaymakamı olarak atanmıştı.

Kaymakamların neden açığa alındığına yönelik ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Tunceli ve Karabük vali yardımcısı da görevden alındı

Öte yandan Tunceli'de bir vali yardımcısı ve bir kaymakam ile Erzincan'da da bir kaymakam görevden alındı.

Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığından Tunceli Valiliğine gönderilen yazı doğrultusunda Tunceli Vali Yardımcısı Akın Zor ve Mazgirt Kaymakamı Menderes Topçuoğlu görevden alındı. Zor ve Topçuoğlu'nun yerine yeni görevlendirme yapıldığı kaydedildi.

Ayrıca Erzincan'da da İçişleri Bakanlığının valiliğe gönderdiği yazı doğrultusunda Çayırlı Kaymakamı Ömer Büyükergene'nin görevden alındı. Büyükergene'nin yerine ise yeni görevlendirme yapılacağı öğrenildi.

Bir diğer görevden alınan vali yardımcısı ise Karabük Vali Yardımcısı Barboros Baran oldu. Baran yerine de görevlendirme  yapılacak.


 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu