İBB'den "İstanbul'da 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım" açıklaması

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, artan maliyetlerin devlet tarafından karşılanmaması durumunda "65 yaş üstüne ücretsiz şehir içi ulaşım" uygulamasına 15 Ekim'de son verileceğini duyurmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), söz konusu kararın İstanbul'da yaşayan vatandaşları etkileyip etkilemeyeceğine dair açıklama yaptı.

GÜNDEM 24.08.2023, 14:46 24.08.2023, 16:13 Hakan Öksüz
İBB'den "İstanbul'da 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım" açıklaması

Yakıt fiyatları ile birlikte maliyetlerin de arttığını bildiren Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, 15 Ekim itibarıyla "65 yaş üstüne ücretsiz şehir içi ulaşım" uygulamasına son vereceklerini bildirmişti. Birliğin başkanı olan Ercan Soydaş, Özel Halk Otobüslerinin (ÖHO) kamu bütçesi kullanmadığını ve yolculardan başka gelir kaynağı olmadığını kaydetmişti. 65-75 yaş arası kişiler için indirimli ücret uygulamasına gidilebileceği belirtilmişti.

İBB: "Kentteki özel halk otobüslerine 1,6 milyar TL destek sağlandı"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği tarafından açıklanan kararın, İstanbul'da yaşayanları etkilemeyeceğini duyurdu. 3 sene önce Özel Toplu Taşımacılık İşletim Sisteminin (OTİS) İBB tarafından hayata geçirildiği, bu kapsamda kentteki özel halk otobüslerine 1,6 milyar TL'lik destek sağlandığı vurgulandı.

"65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım uygulaması, İstanbul'da devam edecek"

65 yaş üstü İstanbulluların, toplu taşımada şehir içi ücretsiz ulaşımdan faydalanmaya devam edeceği belirtildi. Bu uygulama nedeniyle özel halk otobüslerinin yaşadığı kaybın, OTİS üzerinden belediye tarafından karşılandığı vurgulandı.

TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara: "28 bin 100 otobüsten 7 bini çalışmıyor"

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, İstanbul ve Ankara'daki 15 lira olan tam ücretin 8 liralık kısmının devlet tarafından ödenmesi talebini dillendirdi. Akaryakıt, personel maaşı ve yedek parça nedeniyle maliyetlerin arttığını kaydeden Kurtuluş Kara, "Türkiye'de 28 bin 100 halk otobüsü var. Maliyetlerin fazlalığı nedeniyle bunların en az 7 bini çalışmıyor." ifadelerini kullandı.

"Para vermeyeceklerse sınır 80 yaşına çekilsin"

Akaryakıt fiyatlarının seçimden sonra 2 katına çıktığını hatırlatan Kara, "Ankara'da bir otobüsün bir günde ücretsiz taşıdığı yolcu sayısı ortalama 350. Bunu 15 lira çarptığınızda 5 bin lira eder. Ankara'da merkezde çalışan bir otobüsün günlük cirosu 4 bin 800 lira. Giderler ise 7 bin lira. Günde ortalama 1300 ila 1500 kişi ise usulsüz biniş yapıyor. Yakınlarından aldıkları kartlarla biniyorlar. Bakanlığın, İstanbul ve Ankara'da her biniş için bize 8 lira ödemesi talebimiz var. Yarısını öderlerse ücretsiz ulaşım uygulaması devam edebilir. Para vermeyeceklerse sınır 80 yaşına çekilsin." dedi.

Yorumlar (0)