Huzurevleri için 'Takip İzleme Birimleri' oluşturuldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı huzurevlerinin anlık takibi için 'Takip İzleme Birimleri' oluşturulduğunu açıkladı.

GÜNDEM 28.03.2020, 11:41 28.03.2020, 12:28
Huzurevleri için 'Takip İzleme Birimleri' oluşturuldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına karşı, huzurevlerini yakından izlemek üzere Türkiye genelinde "Takip İzleme Birimleri" oluşturduklarını duyurdu.

Yazılı açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınıyla mücadelede oluşturulan yeni birimler ve huzurevlerinde alınan ilave önlemleri paylaştı.

Yaşlı vatandaşların en fazla risk taşıyan grupta bulunduğunu vurgulayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, huzurevlerini yakından izlemek üzere Türkiye genelinde "Takip İzleme Birimleri" oluşturduklarını kaydetti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu birimler ile huzurevlerinden gelen veri ve bilgilerin analiz ve anlık takip edilmesinin sağlanacağını dile getirdi.

Aynı zamanda Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde "Merkez İzleme Birimi" de kurduklarını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, huzurevleri ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

"Sosyal İzolasyon Odaları" tamam

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) bulaşma yolları ve buna karşı yapılması gerekenlere dair hazırladıkları bilgilendirme rehberini de tüm huzurevlerine ulaştırdıklarını hatırlatan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, huzurevlerinde alınan ilave önlemlere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Gerek görülmesi halinde, kuruluşlarımızda oluşturulacak 'Sosyal İzolasyon Odaları', 'Sosyal İzolasyon Katı' ve burada çalışacak sabit personelin belirlenmesi için hazırlıklarımızı tamamladık."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, huzurevlerinde alınan önlemleri ve yapılan çalışmaları yakından izlediğini kaydederek henüz yaşlı kabulü yapılmayan ve yeni açılacak huzurevlerinin tanımlara uygun "Sosyal İzolasyon Kuruluşu" olarak dizayn edilmesi ve gerektiğinde devreye alınması için de çalışmalarını tamamladıklarına vurgu yaptı.

Tüm kuruluşlarda ihtiyaç duyulacak oksijen sistemleri ile mobil oksijen tüpleri ve diğer oksijen aparatlarının temininin sağlandığını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İl Müdürlükleri Takip İzleme Birimleri tarafından mevcut stokların takibi ve kontrolünün yapılması için de ayrıca talimat verdikleri bilgisini paylaştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kuruluşlarda kat nöbeti tutan personel başta olmak üzere tüm nöbet çizelgelerinin resmi yazıyla İl Müdürlükleri Takip İzleme Birimine dijital ortamda iletildiğini de belirtti.

Yorumlar (0)
26
açık