Helikopteri kovan kadın çiftçi gözaltında

Tarlasına inmesine izin vermeyerek ambulans helikoptere köy üzerinde 10 kez tur attıran vicdansız çiftçi gözaltına alındı. Kadın çiftçiye sokağa çıkma yasağını ihlalden 3180 lira ceza kesildi.

GÜNDEM 03.05.2020, 16:13
Helikopteri kovan kadın çiftçi gözaltında

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde dün ambulans helikopter acil bir hasta için havalanmıştı. Ambulans helikopter, hastanın bulunduğu köye geldiğinde inecek uygun yer bulamamış, iniş için en uygun gördüğü tarlanın sahibi ise el hareketleriyle helikopterin inişine izin vermemişti.

Tarla sahibinin kovduğu ambulans helikopter köy üzerinde 10 tur attıktan sonra uygun bir yer bulamadığını 112 komuta merkezine bildirmiş, ardından köyden uzaklaşmıştı.

Ambulans helikopterin tarlasına inmesine izin vermeyerek hasta komşusunun neredeyse ölümüne neden olacak kadın çiftci gözaltına alındı.

Soruşturma başlatıldı

Ambulans helikopterin dün Altınkaya Baraj Gölü kıyısındaki ekili buğday tarlasına inmesine izin vermeyen kadın çiftçi N.Ş. hakkında soruşturma açıldı.

Jandarma tarafından gözaltına alınan kadın çiftçi N.Ş. işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. N.Ş'ye sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3180 lira para cezası kesildi.

Valilikten açıklama geldi

Samsun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Vezirköprü ilçemizde 2 Mayıs Cumartesi günü 112 helikopter ambulansının rahatsızlığı bulunan vatandaşımızı almak için tarlaya inmesine izin vermeyen şahısla ilgili Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmış ve gözaltı kararı verilmiş olup adli tahkikat devam etmektedir. Ayrıca 112 helikopter ambulansının inmesine izin vermeyen şahsa 3 bin 180 lira para cezası uygulanmıştır."

Muhtar da üzgün!

Altınkaya Mahallesi Muhtarı Yahya Yılmaz, Anadolu Ajansı muhabirine, yaşanan olaydan derin üzüntü duyduklarını söyledi.

"Tüm yetkili makamlardan özür dilerim. Böyle bir olayın ne yaşanmasını ne de mahallemizin böyle bir olayla anılmasını isterdik." diyen Altınkaya Mahallesi Muhtarı Yahya Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Mahallemiz Altınkaya Baraj Gölü'nün karşı tarafında olması sebebiyle ulaşımda sıkıntılar yaşıyor. Arazi şartlarının da engebeli olması sebebiyle bu gibi acil durumlarda ambulans helikopter inmesi için bir pist yapılması konusunda yetkili makamlarla görüşmelerimiz vardı. Pistin yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz." 

Komşusu hastalanmıştı

Dün Kuruçay Mahallesi'nde ikamet eden 54 yaşındaki kalp hastası Cemil Yeniçerioğlu'nun fenalaşması üzerine yakınları 112 Acil Servis'e haber vermiş, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan ilçede feribotların çalışmaması sebebiyle olay yerine yönlendirilen ambulans helikopter, dağlık bölgedeki hastayı almak için tarlaya iniş yapmak istemişti.

Tarla sahibinin ürünlerine zarar geleceği endişesiyle inmesine izin vermemesi üzerine helikopter, köy üzerinde 10 tur attıktan sonra hastayı alamadan geri dönmüş, gölü kayıkla geçerek hastaya ulaşan sağlık ekipleri, gölün karşısına götürülen hastayı ambulansla Vezirköprü Devlet Hastanesine kaldırmıştı.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
11
açık