Hekimlere yeni askerlik düzenlemesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “MSB ile müşterek belirleyeceğimiz yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getiren hekimler, askerliğini yapmış sayılacak.” açıklamasında bulundu.

Hekimlere yeni askerlik düzenlemesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık ve Milli Savunma Bakanlıkları tarafından belirlenecek yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirecek hekimlerin askerliğini yapmış sayılacağını ifade etti.

Bakan Koca, hekimlerin yeni askerlik sisteminde askerlik görevini nasıl ve hangi koşullarda yerine getireceğine dair açıklamalarda bulundu.

"HEKİMLER İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK"

Kanun teklifinin yasalaşması ile hekimler için yeni bir dönem başlamış olacak.” açıklamasını yapan Koca, TBMM Milli Savunma Komisyonundan geçen kanun teklifiyle hekimlerin, iki bakanlığın otak belirlediği yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmaları durumunda askerlik görevini yerine getirmiş sayılacaklarını belirtti.

Bakan Koca, hekimlerin yeni askerlik sisteminden nasıl yararlanacaklarına dair şunları söyledi:

Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının müştereken belirlediği yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmak isteyen hekimler öncelikle yedek subay aday adayı olarak temel eğitim alacak. Temel eğitim sonrası hekimler görevlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Görev yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacak. Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları, kanuna tabi olarak çalışmaya uygun yerleri her celp ve atama döneminde ortak olarak tespit edecek. Uygulamanın usul ve esaslarının belirlenmesi için her iki Bakanlığa ortak mevzuat hazırlama yetkisi de veriliyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER