HDP önündeki bir aile daha evladına kavuştu

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbeti tutan ailelerden biri daha evlatlarına kavuştu. Evladına kavuşan aile sayısı 9'a yükseldi. 

GÜNDEM 24.02.2020, 11:45
HDP önündeki bir aile daha evladına kavuştu

Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan bir aile daha güvenlik güçlerine teslim olan oğluna kavuştu.

22 Şubat 2020 itibariyle Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan çocuğu için oturma eylemine katılan anne Muhteber Birlik'in evlat hasreti sona erdi. 

Muhteber Birlik’in oğlu Veysi Birlik, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına bağlı ikna süreci uzmanları tarafından yürütülen çalışma neticesinde ikna edildi. Veysi Birlik, Mardin’in Nusaybin ilçesi sınır hattında ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu. 

Burada işlemleri tamamlanan Veysi Birlik, Diyarbakır'a sevk edildi. 

Evlat nöbetindeki anne Muhteber Birlik, oğlunun teslim olduğu haberini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan aldı. Anne Muhteber Birlik, diğer oğlu Behçet Birlik ile beraber Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına gelerek 5 sene sonra oğlunu bağrına bastı. 

Evladına kavuşan aile sayısı 9'a yükseldi

Bölücü terör örgütü PKK'ya eleman temin etmek için HDP tarafından kandırılarak çocuklarının dağa götürüldüğüne inanan aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başlamış, zamanla "evlat nöbeti" ismi verilen oturma eylemine çok sayıda yeni aileler eklenmişti.

"Evlat nöbetinde" evladına ilk kavuşan anne Hacire Akar olmuştu. (1)

Hacire Akar'dan sonra anne Hatice Ceylan, 4 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Cafer'e; (2)

Hüsniye Kaya, bölücü terör örgütü PKK'nın Irak'taki kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan kızı Mekiye Kaya'ya; (3)

Babaanne Halime Kadran torunu İbrahim Halil Kadran'a; (4)

Baba Metin Açan oğluna; (5)

Baba Nizamettin Eşrefoğlu ve anne Aslıhan Eşrefoğlu 5 yıllık hasretin ardından oğullarına; (6)

Anne Gevriye Ayhan da 5 yıl süren ayrılığın ardından güvenlik güçlerine teslim olan kızı Pelda'ya kavuşmuştu. (7)

Volkan Aslan da Erzurum İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlükleri tarafından yürütülen ikna çalışmaları sonucu PKK terör örgütünden kaçarak Şırnak ilinin Silopi ilçesinde dün güvenlik güçlerine teslim olmuştu. (8)
 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu