Hava Harp Okulu davasında 41 sanık için müebbet talebi

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin davada 41 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

GÜNDEM 22.07.2019, 16:51
Hava Harp Okulu davasında 41 sanık için müebbet talebi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu'nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 28'i tutuklu 43 sanığın yargılandığı davanın duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Mütalaada, darbe girişimi günü saat 06.30 sıralarında tutuklu sanık eski Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in talimatları doğrultusunda Hava Harp Okulu öğrencilerine çok yormamak şartı ile spor yaptırıldığı, 17.30'da yapılacak akşam sporunun Ergezen tarafından iptal edildiği bildirildi.

Ayrıca mütalaada, Ergezen'in saat 18.00'de emrindeki rütbelilere mesaide kalması talimatını verdiği, darbe girişimi akşamında bazı subay ve öğrencilerin Yalova'da tam teçhizatlı şekilde otobüslere bindirilerek İstanbul'a takviye kuvvet olarak gönderildiği aktarıldı.

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra ana darbe davasında 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Tümgeneral Fethi Alpay'ın talimatıyla, Astsubaylar Burhan Torlak ve Yavuz Baguç'un karargah binası ve dışındaki kameraları söküp okul dışındaki boş bir alana gömdükleri de kaydedildi. 

Ankesörlü telefonla iletişim kurduğu tespit edildi

Sanık Hüseyin Ergezen'in toplanan delil ve tanık beyanları doğrultusunda, darbeci askeri kanat tarafından hazırlanan sözde atama listesine göre 'İstanbul TRT Müdürü' olarak atandığı, ayrıca darbe girişimi hazırlıklarına yönelik eylem ve faaliyetleri ile İstanbul ve Yalova'da düzenlenen koordinasyon toplantılarına katıldığı bildirildi.

Hüseyin Ergezen'in, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde yakalanan 'örgütün mahrem imamlarından' Kemal Batmaz ile 2013 yılında FETÖ'nün TSK içerisinde haberleşme amacıyla kullandığı ankesörlü telefonla iletişim kurduğu da ortaya çıkarıldı. Ergezen'in, örgütün 'TSK İmamı' olan ve Akıncı Üssü davasının firari sanığı Adil Öksüz'ün evinde yapılan aramada el konulan kitapta parmak izine rastlandığı ve Öksüz'ün telefonu ile birçok kez iletişime geçtiği kaydedildi.

Sanıklar için hangi cezalar isteniyor?

Mütalaada, eski Kurmay Albay Hüseyin Ergezen’in 'Anayasa'yı ihlal', 'silahlı terör örgütü üyeliği', 'kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi' ve 'ulaşım araçlarının kaçırılması' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 10 aydan 56 yıl 3 aya kadar hapis cezası alması istendi.

Aralarında eski Kurmay Binbaşı Ecir Şık, eski Hava Mühendis Albay Süleyman Demirci, eski Kurmay Albay Zafer Mercan, eski Mühendis Albay Yılmaz Altuntaş'ın da aralarında bulunduğu 40 sanığın 'Anayasa'yı ihlal' ve 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası almaları istenilen mütalaada, sanıklar Yusuf Günana ve Emir İrfan Kara'nın savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına karar verilmesi talep edildi. 

Yorumlar (0)
30
az bulutlu