Hakkâri Valiliğinden HDP'li vekile cevap!

HDP Hakkâri Milletvekili Sait Dede, dün Twitter hesabından bir video paylaşarak, Derecik'te "piknik alanında" bir gencin askerler tarafından vurulduğunu ileri sürmüş, halka sistematik vahşet uygulandığını iddia ederek, Türk askerlerini kınamıştı. Hakkâri Valiliğinden tokat gibi açıklama geldi.

GÜNDEM 01.01.2021, 18:27 Cemil Turan
Hakkâri Valiliğinden HDP'li vekile cevap!

Hakkâri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 30 Aralık 2020 Çarşamba günü saat 13.00 civarlarında Derecik ilçesine bağlı Samanlı bölgesinde, hudut koruma görevi ifa eden ve 1216 rakıma sahip Tepe Üs Bölgesi ile hudut hattının arasında bulunan "Askeri Yasak Bölge"de 6 şahsın görüldüğü kaydedildi.

Sınıra ve üs bölgesine olan yakınlığı sebebiyle olası "kaçakçılık" ya da "fotoğraf çekme" gibi hudut güvenliğine tehdit teşkil edecek girişimlerin önlenmesi amacıyla görevli personelin 6 şahsa "bölgeden derhal uzaklaşma" ikazında bulunulduğu, 6 şahsın ise görevli personele mukavemet gösterdiği, çıkan arbede sırasında havaya ikaz amaçlı ateş açıldığı belirtildi.

Olaylar sırasında 26 yaşındaki Reşit Ekinci isimli kişinin hafif şekilde yaralandığını ve tedavi amacıyla sağlık kuruluşuna götürüldüğünü bildiren Hakkâri Valiliği, yara bölgesinde hafif şişlik bulunduğunu, cildinin altında ise 3 milimetrelik lezyonların görüldüğünü, tedavisinin bile ayakta yapılıp taburcu edildiğini bildirdi.

Yaşanan olayla ilgili idari ve adli soruşturmanın başlatıldığı bilgisini de veren Hakkâri Valiliği, bölgenin piknik alanı olmadığının gayet açık olduğunu, "zaman ve mekân"a bakıldığında HDP Hakkâri Milletvekili Sait Dede'nin "piknik" iddiasının tamamen yalan olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu