Hafter'e "Libya'nın her yerine hâkim olamazsın" mesajı verildi!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'nda General Halife Hafter'e "Libya'nın her tarafına hâkim olamazsın" mesajının verildiğini açıkladı.

GÜNDEM 21.01.2020, 11:44 21.01.2020, 11:51 Banu Fırıncılar
Hafter'e "Libya'nın her yerine hâkim olamazsın" mesajı verildi!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Almanya'nın başkenti Berlin'deki Libya Konferansı'ndan sonraki sürece ilişkin, "Sayın Putin ile birlikte Libya konusunda farklı yerlerde duruyorduk. Putin Hafter'i biz meşru hükümeti destekliyorduk. Libya'da çözüm bulunması için bir adım atılması noktasında ortak noktaya gelindi. Hafter'e dur bakalım sen Libya'nın her tarafına hâkim olamazsın mesajı verildi. Hafter'e dur ve merkezi hükümetle yakınlaş mesajı verilmiştir. Somut bir sonuç alınamasa da önemli bir adımdır." dedi. 

"Türkiye, hiçbir ülkeye emperyalist amaçlarla gitmedi"

Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme adımlarının hızlanıp hızlanmayacağına ilişkin Kurtulmuş, "Bu şartlara bağlı. Mühim olan TBMM'den bu kararın çıkmasıydı. Şu anda bizden beklenen oradaki askeri güçlere eğitim vermektir. Türkiye, bir barış misyonu ile Libya'dadır. Türkiye, dünyanın hiçbir ülkesine emperyalist amaçlarla gitmemiştir vekâlet savaşı vermemiştir, vermeyecektir. FETÖ'nün DEAŞ'ın arkasındaki siyasi strateji kimin aklıdır? Önce buna cevap versinler ondan sonra vekâlet savaşları üzerinden Türkiye'ye laf söylemeye kalkmasınlar." ifadelerini kullandı. 

"Keşke milli konularda konuşabilme becerisine sahip olsa"

Kurtulmuş, "CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Bugün Türkiye'nin Rusya'ya bağımlılığı artıyor. Türkiye'nin dış politikasını Putin yönlendirmeye başladı' diyor. Ne dersiniz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Keşke milli konularda milli hassasiyetler çerçevesinde konuşabilme becerisine sahip olsa. Eski Türkiye değil artık Türkiye. Dünyanın denklemleri değişmiştir."

"Rejimin katliamlarına seyirci kalınamaz"

İdlib'den gelen yoğun göç dalgasına ilişkin açıklamada bulunan Kurtulmuş, "Artık siyasi mesele olmanın önüne geçmiştir, insani trajedidir. Rejimin katliamlarına seyirci kalınamaz. Rusya, rejim üzerinde baskı kurarsa bu katliamları durdurabilecek güce sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu insani bir şeydir. Ruslar, insani trajediyi önlemeye gayret sarf etmeli." diye konuştu.

"Muhakkak siyasetin içerisinde de var oldular"

Kurtulmuş, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmalarına değinerek, "Devlet düşmanı FETÖ, 1970'li yılların ortalarından itibaren devlete sızmaya başlamış. Her yere girmişler. Muhakkak siyasetin içerisinde de var oldular. Cumhurbaşkanımız, 7 Şubat 2013 MİT krizi ile birlikte paralel devlet olarak tanımlayarak siyasal kararlılığı ortaya koydu. Hiçbir kimsenin siyasetçi diye muaf olması düşünülemez. Yoğun mücadele var. Nerede kim varsa ortaya çıkarılacaktır. Bu mesele Meclis Araştırma Komisyonu'nun görevi değil Cumhuriyet Başsavcılıklarının görevidir. Türkiye, FETÖ'ye karşı bir mücadele veriyor." açıklamasını yaptı. 

"Toplumun fay hatlarını hedef alıyorlar"

İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi'ne yapılan saldırıya ilişkin Kurtulmuş, "Münferit olmadığı kanaatindeyim. Bir takım provokatif unsurlardır. Toplumun fay hatlarını hedef alıyorlar. Bunları karşı uyanık olmak lazım. Türk'ün Kürt'ten Laz'dan Arap'tan farkı yoktur. Hepimiz biriz beraberiz. Provokatif yaklaşımlara karşı dikkatli olmak lazım. Türkiye'de hiç kimse Alevi-Sünni meselesini kaşıyacak güce sahip olmayacaktır. Çünkü Türkiye'nin gönlünde böyle bir ayrılık yoktur. Birileri namussuzca gelip kapılara X koyuyor. Sen kimsin? Vatandaşlarımızın uyanık olmasını istiyoruz. Etnik fitnelerle koskoca cihan imparatorluğu dağıldı. Bu bir fitnedir emperyalizmin aracıdır." dedi. 

Yorumlar (0)
hafif yağmur