Haftada 2,5 milyon maske üretimi için çalışmalar tamamlandı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Dün itibarıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık." açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 04.04.2020, 09:57 04.04.2020, 10:58
Haftada 2,5 milyon maske üretimi için çalışmalar tamamlandı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri dâhilinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile dün telekonferans aracılığıyla görüşmede bulundu. 

Bakan Akar, yeni tip koronavirüse (Covid-19)  yönelik alınan önlemler ile birlikler ve sahadaki uygulamalarının değerlendirildiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. 

Akar, önlemlere ilişkin yayımladıkları ayrıntılı talimatların ilk günden itibaren kararlı olarak hayata geçirildiğini belirtti. 

"Kronik hastalığı olan risk grubundaki personelimizi idari izne gönderdik"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleştirilen mücadelede üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için tüm imkân ve kabiliyetlerini harekete geçirdiklerini kaydeden Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Başlangıçtan itibaren hudutlarımızdaki birliklerimizden harp okullarımıza, meslek yüksekokullarımıza, uluslararası toplantı ve tatbikatların ertelenmesinden tüm karargâh ve birliklere giriş-çıkışa kadar geniş bir yelpazede ciddi ve güçlü tedbirler aldık. Hep birlikte tedbirlere riayeti en üst düzeye çıkarmaya gayret ettik. Birlik, karargâh ve kurumlarda, ülkemizde hastalığın yayılma hızının kırılmasına yardımcı olmak maksadıyla sosyal hareketliliğin azaltılmasına ve sosyal mesafenin her kademede korunmasına büyük özen gösterdik, dikkat ettik.

Kronik hastalığı olan risk grubundaki personelimizi idari izne gönderdik. Cumhurbaşkanlığı genelgesi gereğince de salgınla mücadeleyi zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personeli bulunduruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yürütülen bu mücadelede salgının yayılmasını engellemek maksadıyla evlerine gönderilen personelin evlerinden çıkmamalarına dikkat ediyoruz. Birlik, karargâh ve kurulularımızda 'yerinde kal' prensibini uyguluyoruz."

"Yurt dışında bulunan 650 personelimiz yurda döndü"

Akar, kurs, toplantı ve tatbikat gibi görevler nedeniyle yurt dışından dönen personelin 14 gün gözetim altında tutulması kararını hassasiyetle hayata geçirdiklerine dikkat çekerek, "1 Mart’tan itibaren çeşitli sebeplerle yurt dışında bulunan 650 personelimiz yurda döndü. Bu personel, 14 gün gözetim altında tutuldu. Bugüne kadar yurt dışından dönen personelimizden halen 84 kişi gözetim altında bulunmaktadır. Uyguladığımız ve uygulamakta olduğumuz tedbirlerin, yurt içi ve yurt dışı harekâtlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde hayata geçirilmesi bu mücadelede temel ilkemizdir." şeklinde konuştu. 

"Haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum üretiliyor"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB)  bünyesinde kurulan Koronavirüs ile Mücadele Merkezinin (COMMER) çalışmalarına devam ettiğini ve merkezin salgınla mücadele dâhilinde koordinasyon, planlama ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirdiğini aktaran Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Bir yandan da Bakanlığımızın milli imkân ve kabiliyetlerini kullanarak ve mevcut kapasiteleri geliştirmek suretiyle çeşitli tipte maske, tulum, hijyenik malzeme üretimine başladık. Şu an itibarıyla Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir. 

"2,5 milyon maske ve 100 bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık"

Akar, haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske üretimi için çalışmaların tamamlandığını vurgulayarak, "Dün itibarıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve 100 bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde bu sayılarda üretim yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bu üretimlerimizi daha da artırmak için yoğun bir çalışmanın içindeyiz. Bu çerçevede, öncelikle TSK ile diğer Bakanlık, kurumlar ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, müteakiben dost ve müttefik ülkelerin de taleplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz." diye konuştu. 

Birliklerin gereksinimlerinin de düzenli olarak karşılandığını belirten Akar, "Sadece dün ve bugün 640 bin maske, 15 bin tulum, yaklaşık bin litre dezenfektan sevkiyatı gerçekleştirdik." dedi. 

"Koronavirüse karşı amansız bir mücadele içindeyiz"

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine müttefik İtalya ve İspanya'ya yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelelerine katkı sağlamak için sağlık malzemeleri gönderildiğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Ayrıca koronavirüs hastalarına müdahale kapsamında faydalı olacağını değerlendirdiğimiz bazı ilaçların tedarik ve gerekli ham maddelerini aldıktan sonra bunların üretimi için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Gelişme ve sonuçları müteakiben paylaşacağız. Sonuç olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, koronavirüse karşı amansız bir mücadele içindeyiz. Bu mücadeleye kararlılıkla ve hassasiyetle devam ediyoruz. Bugüne kadar asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla nasıl görev ve sorumluluklarımızı birlik, beraberlik içinde, fedakârlıkla yerine getirdiysek bu virüse karşı yürüttüğümüz mücadelede de hep birlikte başarılı olacağımıza inanıyoruz. 

Bu vesileyle, İdlib başta olmak üzere, yurt içinde ve sınır ötesinde mavi vatanımızda ve semalarımızda zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla yürüten kahraman silah ve mesai arkadaşlarıma sağlık, esenlik içinde kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler diliyorum."

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu