Hacı adayları 655 otobüsle Arafat'a taşınacak

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 84 bin 942 hacı adayının 655 otobüsü kapsayan özel operasyonla Arafat'a taşınacağını ifade etti.

GÜNDEM 13.06.2024, 12:09 Şeyda Gül
Hacı adayları 655 otobüsle Arafat'a taşınacak

"Müslümanların büyük buluşması" olarak adlandırılan Arafat ziyaretine sayılı günler kaldı. Gerek hacı adaylarının intikali gerekse konaklamalarına yönelik hazırlıklarında sona gelinmesinin ardından konuya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlığa bağlı kaynaklardan alınan bilgiye göre, hacı adayları "mahşerin provası" olarak da değerlendirilen Arafat buluşmasına taşımak için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

84 bin 942 hacı adayı 3 seferle bölgeye taşınacak

Medine'deki hacı adaylarının tamamı Arafat ziyareti için Mekke'ye taşındığını ifade edilen açıklamada, Cuma günü öğleden sonra Mekke'nin yaklaşık 25 kilometre doğusunda bulunan Arafat'a başlayacak yolculuk için özel bir operasyon hazırlığı yapıldığı kaydedildi. Başkanlığın bu kapsamda 655 otobüs ile hizmet vereceği vurgulanan açıklamada, 84 bin 942 hacı adayının otobüslerin gerçekleştireceği 3 seferle bölgeye taşınacak.

Klimalarla soğutulan çadırlar kuruldu

Bölgede hava sıcaklığının 45 dereceye yaklaştığını dile getiren kayaklar, hacı adaylarını Arafat’ta ağırlamak için sanayi tipi klimalarla soğutulan irili ufaklı 500 civarında çadır kurulduğunun bilgisini verdi. Diğer senelerden farklı olarak sünger yatakların yerini katlanabilir yatakların aldığı belirtilen açıklamada, çadırların dışının da ilk defa özel yalıtımla kaplanarak sıcaktan korunma sağlanacağı aktarıldı. Arafat'ta geceyi dua ve ibadetle geçirecek hacı adayları için ekipler tarafından irşat programı yapılacağı belirtilen açıklamada, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin de yer alacağı programın merkezi ses sistemiyle çadırlara ulaştırılacağı bilgisine yer verildi.

Vakfe duasını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptıracak

Hacı adayları, Arife günü öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yapacağı duayla vakfeye durulacağı belirtilen açıklamada, vakfe duasının Türkiye'den de canlı yayınla izlenebileceği vurgulandı. Hacı adaylarının, vakfe duasının ardından Arafat sınırlarının açılmasıyla Müzdelife bölgesine intikal edeceği aktarılan açıklamada, Müzdelife'de akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak. Müzdelife vakfesi sonrasında şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edileceği belirtilen açıklamada, şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram'a giderek ziyaret tavafı ve sa'y görevi yapılacak. Akabinde tıraş olunarak ihramdan çıkılacak.

Yorumlar (0)