Güler: 40 tane Eurofighter almayı planlıyoruz

Yaşar Güler, "Hem İspanya hem İngiltere 'evet' diyor, şimdi Almanya'yı razı etmek için çalışıyorlar. O problemi İspanya ve İngiltere 'Biz çözeceğiz.' diyorlar. Olursa 40 adet Eurofighter uçağı almayı düşünüyoruz." dedi.

GÜNDEM 16.11.2023, 22:10 topcu
Güler: 40 tane Eurofighter almayı planlıyoruz

Milli Savunma Bakanı Güler, 'Eurofighter Typhoon' tedariki için faaliyetlerinin olduğunu kaydederek, "Bu uçaklar İspanya, İngiltere ve Almanya ile ilgili. Hem İspanya hem İngiltere 'evet' diyor, şimdi Almanya'yı razı etmek için çalışıyorlar. O problemi İspanya ve İngiltere 'Biz çözeceğiz.' diyorlar. Olursa 40 adet Eurofighter uçağı almayı düşünüyoruz." ifadesini kullandı. "Almak istiyoruz"

Bakan Güler, MSB'nin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2024 senesi bütçesinin görüşmelerinde vekillerin suallerini cevapladı.

Bir vekilin 'Eurofighter Typhoon' savaş uçaklarının alınıp alınmayacağına dönük suali üzerine Yaşar Güler, "Eurofighter ile ilgili faaliyetimiz var. Bu uçağı almak istiyoruz. Çok etkili bir savaş uçağı. Bu uçaklar İspanya, İngiltere ve Almanya ile ilgili. Hem İspanya hem İngiltere 'evet' diyor, şimdi Almanya'yı razı etmek için çalışıyorlar. O problemi İspanya ve İngiltere 'Biz çözeceğiz.' diyorlar. Olursa 40 adet Eurofighter uçağı almayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu."Uçaklarımız yeterli"

TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterindeki muharip uçakların, görevlerini yapıp yapamadığına dönük suale Bakan Güler, "F-4'lerimiz, F-16'larımız bizim yapacağımız görevler için gayet yeterli. Fakat biz elbette ki ileri bakıyoruz. İleri için de ilk olarak F-35'e başvurmuştuk ancak F-35'te birtakım sorunlar çıktı. Onun da alternatifleri için çalışıyoruz. F-16 savaş uçaklarımızı modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper'den 40 adet hazır alacak, 79 adedinin modernizasyonunu TUSAŞ'ta (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) kendimiz yapacağız." cevabını verdi.HÜRJET ve KAAN hakkında da konuştu

"Bizler için asıl olan iki uçak var." diyen Yaşar Güler, "Bu uçaklardan biri HÜRJET. Bu aynı zamanda eğitim uçağımız da olacak. Tabii bir de muharip uçak. Asıl amacımız beşinci nesil milli muharip uçağımız KAAN. Bu senenin sonunda Allah'ın izniyle ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Beşinci nesil bir uçak. Kendi motorumuz için de çalışıyoruz. 2028 senesinde yerli motoru vereceğiz, en geç 2032 senesinde de kendi motorumuzla uçacağız." dedi.

Yorumlar (0)