Gece vakti ilk grup toplantısı: CHP lideri Özgür Özel'den olağanüstü çağrı!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün akşam saat 21.00'de partisinin TBMM Grubu'nu olağanüstü toplantıya çağırdı. 3 saatlik toplantı sonrası CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Özgür Özel, "Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesine (AYM) karşı darbe girişiminde bulundu. TBMM'yi ve Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'un kararlarını hiçe saydı. Bu apaçık darbe girişimidir." diyerek milletvekillerine ve halka çağrıda bulundu.

GÜNDEM 09.11.2023, 09:22 Hakan Öksüz
Gece vakti ilk grup toplantısı: CHP lideri Özgür Özel'den olağanüstü çağrı!

CHP'de genel başkanlık yarışını kazanan Özgür Özel'in, dün akşam saat 21.00'de partisinin TBMM Grubu'nu olağanüstü toplantıya çağırdığı bilgisi geldi. Toplantı 3 saat sürdü. Daha sonra basına açık grup toplantısına geçildi.

"Toplantıyı gelecek hafta yapacaktım ama..."

Bugün mazbatasını aldığını hatırlatan Özgür Özel, ilk grup toplantısını sonraki hafta yapmayı planladığını ancak ülkede yaşanan "iki büyük hukuk garabeti" nedeniyle CHP grubunu toplantıya çağırmak zorunda kaldığını kaydetti. 

"Yargıtay 3. Ceza Dairesi, darbe girişiminde bulundu"

Hukukçu milletvekilleriyle saat 20.00'de durum değerlendirmesi yaptıklarını belirten Özel, 21.00 itibarıyla tüm milletvekilleriyle toplantıya başladıklarını ifade etti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi'ne karşı darbe girişiminde bulunduğunu aktaran CHP Genel Başkanı Özgür Özel, buna dair kararlar aldıklarını söyledi.

"Peş peşe iki hukuk garabeti"

Basın meslek örgütlerinin dün Anayasa Mahkemesi önüne gittiklerini anımsatan Özel, "Sansür yasasının iptalini bekliyorlardı. Biz de onlara destek veriyorduk. Anayasa Mahkemesi (AYM), talebi oy çokluğuyla geri çevirdi. Bu kararın üzüntüsünü yaşarken bir başka hukuk garabeti yaşandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tutuklu TİP milletvekili Can Atalay'ın başvurusu sonrası 'hak ihlali' kararını veren AYM üyelerine suç duyurusunda bulundu. Bunun tartışılacak yanı yok. Açıkça bir darbe girişimi." ifadelerini kullandı.

"TBMM'ye, Numan Kurtulmuş'a ve ve AYM üyelerine..."

Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından Türkiye İşçi Partisi milletvekili Can Atalay'ın mağdur edildiğini aktaran Özel, "Anayasa'yı hiçe saydılar. Yargıtay eliyle anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bu yalnızca Can Atalay'a değil, TBMM'ye, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un kararlarına ve AYM üyelerine ayrı ayrı had bildirmek demektir. Kendilerini Meclis'in üzerinde görüyorlar. AYM'nin tüzel kişiliğine yönelik darbe yapılmıştır." dedi.

"Numan Kurtulmuş direnmeye karar verirse CHP destek verecektir"

Yaşanan durumun sadece Can Atalay ile ilgili olmadığına değinen Özgür Özel, "Buna MHP-AK Parti krizi diyebiliriz. AK Parti'nin içindeki bazı klikler çatışma halinde. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni yargı krizine sokacak kadar ciddi bir krizin içindeyiz. Halka çağrımızdır; bu kalkışma bastırılmalı, buna direnilmelidir. 15 Temmuz akşamı 'direnme' çağrıları yapan bir milletvekiliyim. Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş, buna direnmelidir. AYM'nin kararını bekleyen Kurtulmuş, demokratik bir duruş sergiledi. Numan Kurtulmuş'a ayar vermeye çalışıyorlar. Numan Kurtulmuş direnmeye karar verirse CHP destek verecektir." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş

"Sayın Kurtulmuş'tan acil randevu talep ediyorum"

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararında "Anayasaya rağmen bizi bağlamaz" denilerek AYM'nin hiçe sayıldığını belirten Özel, "AYM'nin kararları, hem Yargıtay'ı hem de TBMM'yi bağlar. AYM'nin üyeleri direnecekse CHP arkalarındadır. 'AYM kaldırılmalı' diyen siyasetçilerden cesaret alarak bu kararı verdiler. CHP olarak yaşanan duruma ilişkin 24 saat içinde bir adım atacağız. Sayın Numan Kurtulmuş ile erken saatlerde telefonda görüşeceğim. Bütün siyasi partilere Danışma Kurulu toplantısı yapmaları için çağrıda bulunuyorum. TBMM Başkanı Kurtulmuş'un genel görüşme açmasını bekliyoruz. Sayın Kurtulmuş'tan acil randevu talep ediyorum. Bunu gündeme taşıyacağız." ifadelerini kullandı.

"Bütün milletvekillerini ve halkı, buna direnmeye davet ediyoruz"

Adalet oturumu tekliflerinin geri çevrilmesi durumunda TBMM'de adalet oturumu yapacaklarına değinen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "İkinci bir karar alınana kadar milletvekilleri TBMM'yi terk etmeyecek. Darbe girişimini bastırmak için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Bütün milletvekillerini ve halkı, buna direnmeye davet ediyoruz. Bu, devleti tehdit eden bir mesele. Anayasayı hiçe sayanlara karşı susanları tarih yazacaktır." dedi.

Yorumlar (0)