Gazze'deki Türkler tahliye ediliyor

Öncü Keçeli, Refah Hudut Kapısı'ndan 44 kişinin Mısır'a geçiş yapmasıyla, Gazze Şeridi'nden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır'a tahliye edilmesine başlandığını bildirdi.

GÜNDEM 18.11.2023, 18:16 topcu
Gazze'deki Türkler tahliye ediliyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli, husus ile ilgili olarak gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki gelişmelerin başlamasının hemen akabinde 30 vatandaş ve aile yakınının ülkemize gelmelerinin temin edildiğini kaydederek, Refah Hudut Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliye faaliyetlerinin kesintiye uğradığını belirtti.

Tahliye edilmeyi bekleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) vatandaşları ve yakınlarının Mısır üzerinden ülkemize getirilmelerini sağlama girişimlerinin bir müddettir sürdüğünü aktaran Öncü Keçeli, "Bu kapsamda, bugün Refah Hudut Kapısı’ndan geçiş yapan 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a gelmiştir. Sayının gün içinde yükselmesi olasıdır." ifadelerine yer verdi."En kısa sürede sonuçlandıracağız"


Öncü Keçeli, açıklamasında hudutta Türk diplomatlar tarafından karşılanan bahse konu grubun, önce Mısır'ın başkenti Kahire’ye getirileceği ve buradan hava yolu üzerinden ülkemize intikal edeceğini kaydederek, şu ifadeleri paylaştı:

"Gazze Şeridi'ndeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının tahliyesini güvenli bir şekilde ve en kısa sürede sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz. Diğer taraftan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi maksatlı Gazze Şeridi'nden Türkiye'ye getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla iş birliği içinde faaliyetlerimiz devam etmektedir."

Yorumlar (0)