G20 Liderler Zirvesi’nde ikinci gün: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yapması bekleniyor

Hindistan’ın ev sahipliğinde Başkent Yeni Delhi’de gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi ikinci gününde devam ediyor. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temsil ettiği zirvenin bu seneki ana teması, "Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek" olarak belirlendi. Zirve’de ülke liderleri küresel ekonomik reformları kapsamlı bir şekilde ele alıyor.

GÜNDEM 10.09.2023, 09:24 10.09.2023, 09:34 Özgü Kübra
G20 Liderler Zirvesi’nde ikinci gün: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 G20 Liderler Zirvesi için gittiği Hindistan’da bağımsızlık hareketinin öncüsü Mahatma Gandhi'nin anıt mezarını ziyaret etti.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gerçekleşen zirvenin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 ülkelerinin liderleri ile birlikte Rajghat Anıt Mezarı'na ziyarette bulundu.

Anıtın giriş kısmında Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıta çelenk bıraktı.

Gandhi'nin sevdiği ilahilerin dinletildiği ziyaretin hemen ardından Erdoğan ve diğer ülke liderleri, zirvenin gerçekleştiği Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ne geçti.

Erdoğan’ın konuşma yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek Gelecek" başlığı ile gerçekleşecek olan zirvenin üçüncü oturumuna katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirvenin üçüncü oturumunda konuşma yapması bekleniyor.

Zirvenin ikinci gününde Yeni Delhi Liderler Bildirisi'nin kabulü, kapanış oturumu ile dönem başkanlığı devir-teslim töreni gerçekleştirilecek.

Erdoğan, zirve çerçevesinde düzenlenecek uluslararası basın toplantısında da yerini alacak.

Erdoğan, ülke liderleri ile görüştü

Zirve kapsamında dünya lideri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada ikili temaslarda bulundu.

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Brezilya ve Japonya liderleri ile görüştü.

Dünya Bankası Başkanı Banga ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile kabul eden Erdoğan, Meksika, Endonezya, Avustralya ve Günay Kore liderleri ile de bir araya geldi.

Yorumlar (0)