Fransız mevkidaşının yüzüne vurdu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüşmelerinin ardından Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, ''Fransa'nın YPG ile yakın işbirliğini doğru bulmuyoruz. Fransa'nın YPG ile işbirliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz." dedi.

Fransız mevkidaşının yüzüne vurdu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüşmelerinin ardından Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

Bakan Çavuşoğlu, ''Fransa'nın YPG ile yakın işbirliğini doğru bulmuyoruz. Fransa'nın YPG ile işbirliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz." dedi.

Fransa'nın PKK üyeleriyle aldığı tedbirleri takdirle karşıladıklarını belirten Çavuşoğlu, "Fransa'da tutuklu PKK üyesi teröristler var. Yine bazı PKK üyelerinin ve PKK'ya destek veren şahısların mal varlığını dondurma konusunda da Fransa'nın attığı adımları takdirle karşıladığımızı söylemek isteriz." şeklinde konuştu. 

"Fransa'nın YPG ile iş birliğini doğru bulmuyoruz"

Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa ile Suriye konusunda bir konu hariç görüşlerinin tamamen örtüştüğünü vurgulayarak, sahadaki durum, siyasi süreçle ilgili konular, rejimin saldırganlığı ve Suriye'nin toprak bütünlüğü dahil tüm konularda Fransa ile ortak hareket ettiklerini ifade etti. 

Bakan Çavuşoğlu, Fransa'nın YPG ile işbirliğine ilişkin şunları söyledi:

"Fakat Fransa'nın PKK ile hiçbir farkı olmayan YPG ile yakın işbirliğini doğru bulmuyoruz ve bunun NATO'daki işbirliğimiz dahil birçok konuya yansıdığını görüyoruz. PKK eşittir YPG'dir. Dolayısıyla PKK'ya yönelik bu tedbirler alınırken diğer taraftan YPG ile yakın işbirliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz. Suriye'nin geleceği için, sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü için tehlikelidir. Ayrıca bizim sınır güvenliğimiz ve ülkemizin ve milletimizin güvenliği için de hassas bir konudur."

"İdlib'de tam olarak ateşkes sağlandı demek mümkün değil"

İdlib Muhtırasının tam olarak uygulanması konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten  Çavuşoğlu, öte yandan rejimin siyasi değil askeri çözüme inandığına dikkat çekti. 

Çavuşoğlu, son zamanlarda rejimin İdlib'e yönelik saldırılarının arttığına işaret ederek, özellikle okullar ve hastanelerle sivillerin hedef alındığını ifade etti.

Çavuşoğlu, çatışmaların durması için Rusya ile yoğun çaba sarfettiklerini belirterek, "Şu anda tam olarak ateşkes sağlandı demek mümkün değil ama bu konuda Rusya ile beraber ciddi, samimi gayretlerimizin olduğunu da söylemek isterim" diye konuştu.

"TSK'nın gözlem noktasına yönelik saldırı kasıtlı"

Bakan Çavuşoğlu, bu sabah Türkiye'nin 10. gözlem noktasına yönelik saldırı olduğunu belirtti. Üç Türk askerinin bu saldırıdan hafif şekilde yaralandığını açıklayan Çavuşoğlu, "Bunun biz kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Rusya ile de bu konuda görüşüyoruz. Eğer rejim buna yönelik saldırıları devam ettirirse, gereğini de yaparız. Bundan da hiç kimsenin tereddütü olmasın." şeklinde konuştu.

Diğer bir yandan, bu saldırıların durması için Rusya'nın ve İran'ın garantör olarak rejime gerekli baskıyı kurması gerektiğini vurguladı. 

"Fransa, Güney Kıbrıs'ta üs edinmeyecek"

Fransız Bakan Le Drian, Rum basınında yer alan Fransa'nın GKRY'de üs edineceği ve buradaki askeri mevcudiyetini kalıcı hale getireceği iddialarına yönelik, "Fransız bir üssün veya Fransız askeri birliklerinin Kıbrıs'ta konuşlanması gibi bir öngörümüz kesinlikle olmadı." açıklamasında bulundu. Fransız Bakan, "Rum basının bu konuda yanıldığı söyleyebilirim." dedi.

"İdlib konusunda Türkiye'yi destekliyoruz"

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, İdlib meselesinde endişeli olduklarını ifade ederek, "Biz İdlib konusunda Türkiye'yi destekliyoruz. Ateşkese uyulmasını sağlamak durumundayız. Çünkü çok tehlikeli ve patlayıcı etkiye sahip olabilecek bir durum var ortada." dedi. 

Le Drian, "Ateşkese müdahale edebilecek her bir adım, sonrasında hepimiz için dramatik sonuçlar doğurabilir." uyarısında bulundu.

Shanahan mektubuna tepki 

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektuba ilişkin şu açıklamaları yaptı:

"Milli Savunma Bakanımıza gönderilen mektup. Bu mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Hiç kimse Türkiye'ye ültimatom veremez. Türkiye bağımsız ve özgür bir ülkedir. Türkiye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini almıştır. Amerika'ya önerimiz oldu endişeniz varsa ortak çalışma grubu kuralım dedik uzmanlar rapor getirsin. Başkan Trump evet diyor bazı kurumlar hayır diyor. Bu tür mektuplarla Türkiye aldığı karardan vazgeçmez. Türkiye S-400'ü almıştır ve S-400'ler Türkiye'ye gelecektir. Bunun da çalışmaları devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER