FETÖ’den Biden’a mektup: Türkiye’yi şikayet etti!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), içindeki çatlağı gidermek için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'a Türkiye'yi şikayet eden bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

GÜNDEM 20.06.2024, 13:20 Buse Önder
FETÖ’den Biden’a mektup: Türkiye’yi şikayet etti!

FETÖ'nün, ABD Başkanı Joe Biden'a Türkiye aleyhine bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ABD'li bazı kongre üyelerinin de desteğiyle hazırlanan mektup, Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz etkilemeyi amaçlıyor.

Mektupta, FETÖ mensuplarına yönelik Türkiye'deki iddia edilen "haksız politikalar" eleştirilerek, tutuklu FETÖ üyelerinin şartsız serbest bırakılarak görevlerine geri dönmeleri talep ediliyor. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Yüksel Yalçınkaya kararları konusunda Türkiye hükümetinin eleştirildiği ve Biden'dan Türkiye'ye baskı yapması istendiği belirtiliyor.

İmza toplama planlanıyor

FETÖ, mektubu kamuoyuyla henüz paylaşmamış olup, örgütün mektubu paylaşmadan önce bir imza kampanyası düzenlemeye başladığı bilgisi de ulaşılan detaylar arasında. Örgüt, ABD Başkanı Biden üzerindeki etkisini artırmayı hedefleyen bu kampanya kapsamında imza toplamayı planlıyor.

Güvenlik kaynakları, mektubun Temmuz 2024'te ABD'de gerçekleştirilecek ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı NATO Liderler Zirvesi öncesinde kaleme alındığına dikkat çekiyor. Ayrıca, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in sağlık sorunları sonrası örgüt içinde bölünmeler yaşandığı ve örgütün yeni stratejiler arayışında olduğu da değerlendirilen bilgiler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)