Fenomen çift soruşturması: MASAK raporu hazırlayan müfettiş gözaltında!

Sosyal medya fenomeni Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen'in gözaltına alındığı operasyonda, çift hakkında MASAK raporu hazırlayan vergi müfettişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

GÜNDEM 10.07.2024, 16:03 11.07.2024, 10:17 Melina Ay
Fenomen çift soruşturması: MASAK raporu hazırlayan müfettiş gözaltında!

Sosyal medya fenomeni ve güzellik merkezi sahibi Neslim Güngen ile eşi İnanç Güngen, 25 ilde eş zamanlı düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındı. Çift, piyasadan aldıkları sıradan iplikler ve nemlendirici kremleri, ‘kolajen ip tedavisi’ ve ‘gençleştirme ipi’ adı altında N.G. etiketiyle satarak müşterilerini dolandırdı. Güngen çiftinin şirketlerinde kara para aklama faaliyetleri kapsamında 1,5 milyar TL'lik işlem hacmi tespit edildi. Kuyu-8 operasyonunda Güngen çiftinin de aralarında bulunduğu gözaltı sayısı 61'e yükseldi.

Yetkin olmayan kişilere 'ustalık' belgesi verdiler

Neslim Güngen ve İnanç Güngen, sahte ustalık ve kalfalık belgeleri düzenleyerek, yetkin olmayan kişilere güzellik salonu açma fırsatı sağladı. Sahte CE belgeleriyle üretilen, UTS kaydı olmayan cihazlar, ülke genelinde 44 farklı ‘Taksirle yaralama’ suçuna neden oldu. Açık kaynaklarda benzer içerikli 746 şikayet bulunurken, dolandırıcılıktan elde edilen gelirlerin, muvazaalı taşınır ve taşınmaz devirleri üzerinden aklandığı tespit edildi.

Bir sürü sahte belge kullanılmış

Sahte belgeler, 2 bin TL karşılığında Ankara'daki bir kişi tarafından hazırlanarak, franchaiselara 20 bin TL’ye satıldı. MEB ve Halk Eğitim Kurumları ile yapılan yazışmalarda, franchaiseların çoğunun belgelerinin kayıtlı olmadığı; Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi (UTS) ile yapılan yazışmalarda ise ürünlerin UTS veri tabanında bulunmadığı ortaya çıktı. Sahte üretilen CE belgelerinin teknik dosya ve test süreçlerine sahip olmadığı da belirlendi.

Müşteri şikayetleriyle ortaya çıktı

Neslim Güngen'in, franchise'larından hizmet alan müşterilerin şikayetleri üzerine, taksirle yaralamadan işlem gören franchise'ların yasadışı makine satışı yapan Güngen aleyhine dolandırıcılık müştekisi oldukları öğrenildi. Kadının, piyasa değeri olmayan iplikler ve sıradan nemlendirici kremleri N.G. etiketiyle ‘kolajen ip tedavisi’ ve ‘gençleştirme ipi’ adı altında pazarladığı, bu yolla müşterileri dolandırdığı anlaşıldı.

Yüksek bedeller tespit edildi

Ayrıca, franchise anlaşması yapmak isteyen kişilerden yüksek isim hakkı bedeli talep edildiği ve ödemelerin banka yerine taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde yapıldığı tespit edildi. Bu malların, suç ortakları olan galerici ve emlakçılar aracılığıyla vergisel suçlara ve suç gelirlerinin aklanmasına yönelik kullanıldığı belirlendi.

Sahte faturalar kesildi

Güngen çiftinin yönetimindeki şirketler arasında sahte ticari faaliyetlere dayalı sahte faturalar düzenlendiği ve şirketler arası hesap hareketlerinin toplam hacminin 1 buçuk milyar TL olduğu tespit edildi. Bu işlemler, suçtan elde edilen gelirin aklanmasına yönelik olağandışı hareketlilik olarak değerlendirildi.

Vergi müfettişi de gözaltında

Gözaltında tutulan şüphelilerden birinin Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yetkilendirilen bir vergi müfettişi olduğu ortaya çıktı. Bu müfettişin, sosyal medya fenomeni ve güzellik merkezi sahibi Neslihan Güngen ile kayıt dışı görüşme talebinde bulunduğu iddia edildi.

Lüks araçlara el kondu

Neslihan Güngen ve eşi İnanç Güngen'in de gözaltına alındığı soruşturma kapsamında, bazı lüks araçlara el konuldu ve bu araçlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Yerleşkesi'nde sergilendi.

Sergide, lüks otomobillerin yanı sıra güzellik merkezlerinde kullanılan ve Ulusal Tıbbi Cihaz Kayıt Sistemi'nde (UTS) kayıtlı olmayan epilasyon cihazları, cilt bakım makineleri, bölgesel zayıflama ve sıkılaştırma cihazları, buhar makineleri gibi çeşitli cihazlar ile yasa dışı ilaç ve kozmetik ürünler de sergilendi.

Güngen çiftinin gözaltına alındığı 'Kuyu-8' operasyonları sonucunda gözaltına alınanların sayısı 61’e yükselmişti. 

Yorumlar (0)