Fatih Altaylı, "Ulan bakan!" diye söze başladı, verdi veriştirdi!

Merih Demiral'ın gol sevincinde "bozkurt" işareti yapması, Avrupa'yı harekete geçirdi. UEFA soruşturma başlatırken Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Stadyumlarımızda Türk aşırı sağcıların sembollerine yer yok." ifadelerini kullandı. Faeser'a sert çıkan gazeteci Fatih Altaylı, "Ulan bakan!" diye söze başladı, verdi veriştirdi.

GÜNDEM 04.07.2024, 14:52 Hakan Öksüz
Fatih Altaylı, "Ulan bakan!" diye söze başladı, verdi veriştirdi!

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yenen milli takım, çeyrek finalde Hollanda ile eşleşti. Avusturya'ya 2 gol atarak takımı galibiyete taşıyan defans oyuncusu Merih Demiral maçta yıldızlaştı. Merih'in attığı gollerin ardından eliyle "bozkurt işareti" yapması hem yurt içinde hem de yurt dışında gündem oldu.

UEFA soruşturma başlattı

Merih'in hareketinin ırkçı olduğunu öne süren Avrupa basını, bu gol sevincini "kabul edilemez" buldu. UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi kapsamında Merih Demiral hakkında "uygunsuz davranış" nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Almanya İçişleri Bakanı: "Türk aşırı sağcıların sembollerine yer yok"

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın da konuya dahil olması, tartışmaları artırdı. Merih Demiral'ın hareketinin "kabul edilemez" olduğunu kaydeden Bakan Faeser, "Stadyumlarımızda Türk aşırı sağcıların sembollerine yer yok. Avrupa Futbol Şampiyonası, bir ırkçılık platformu olarak kullanılamaz. UEFA konuyu araştırmalı ve yaptırımları değerlendirmeli." dedi.

Fatih Altaylı: "Sen dön de kendi ülkende ne olup bitiyor ona bak"

Alman bakanın açıklamasına sert tepki gösteren gazeteci Fatih Altaylı, sert açıklamalarda bulundu. YouTube kanalından konuşan Altaylı, "Almanya'nın bilmem ne bakanı da çıkmış konuşuyor. Ulan bakan, sen dön de kendi ülkende ne olup bitiyor ona bak. Neonaziler ayaklanmadı mı senin ülkende? İnsanları kesip, yakıyorlar. Onlara niye bir şey yapmıyorsun?" ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

"Avrupa yanlısı olmama rağmen..."

Almanya'da ırkçılığın tırmandığını hatırlatan Altaylı, "Ben Avrupa yanlısı bir insanım. Buna rağmen Alman bakanın konuşmasını da UEFA'nın soruşturma başlatma gerekçesini de anlamadım. Ulan siz faşizmin dibine vuruyorsunuz. Son seçimlere bakın. Fransa ve Hollanda'da ne olduğu ortada." dedi.

Yorumlar (0)