Eylem Tok ve oğlu bugün 2’nci kez hâkim karşısında: Son hali görüntülendi

Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan kazanın hemen ardından yurtdışına kaçan Eylem Tok ile oğlu Timur Cihantimur bugün ABD’de 2’nci kez hâkim karşısına çıkacak.

GÜNDEM 20.06.2024, 11:09 Şeyda Gül
Eylem Tok ve oğlu bugün 2’nci kez hâkim karşısında: Son hali görüntülendi

1 Mart 2024 tarihinde İstanbul Kemerburgaz’da meydana gelen kazada Oğuz Murat Aci kayatını kaybetmişti. Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok, kazadan saatler sonra yurtdışına kaçmış ve ikili 106 günün sonra ABD’de yakalanarak tutuklanmıştı.

Cihantimur bugün hakim karşısına çıkacak

18 Haziran’da farklı saatlerde mahkemeye getirilen anne ve oğlunun davaları eksik belgeler nedeniyle ertelendi. Timur Cihantimur hakkındaki dava bugüne ertelenirken, Eylem Tok hakkındaki dava 27 Haziran’da görülecek.

Bizim için ceza almaları önemli

Yargı sürecine ilişkin açıklama yapan Aci Ailesi’nin avukatı Hacı Orhan, gelişmeleri anlık olarak takip ettiklerini söyledi. “Bizim için, orada ceza almışlar ya da ülkemizde ceza almışlar önemli değil. Önemli olan bir ceza almış olmaları” diyen avukat, mahkemedeki hal ve hareketlerinin bile ne kadar psikolojilerinin bozulduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Arkadaşları duruşmada

Baba Özer Aci ve anne Pervin Aci, 18 Haziran’da ABD’de yapılan yargılamaya ilişkin tüm gelişmeleri takip etti. Duruşmada bulunan arkadaşları Mehmet-Gülcan Çiçek ve Boston’daki Türkler Topluluğu yöneticisi Esat Gök’le anbean telefonla görüşen acılı aile, duruşmanın ardından açıklama yaptı. “Elleri kelepçeli gelmiş, durgunmuş, suçlu kıyafeti giydirmişler bunlar bile beni mutlu ediyor” diyen baba Aci, 27 Haziran’ı dört gözle bekleyeceğini dile getirdi. Anne Pervin Aci ise “ Çocuğundan ayrı kalmak nasılmış, ne hissediyor şimdi?” diye sordu.

Anne durgun oğlu tedirgin

Duruşmayı Aci ailesinin yakını olarak izleyen arkadaşları Eylem Tok’un duruşmaya durgun bakışlarla katıldığını gözlemlediklerini iletti. Saçlarının kesilmiş ve boyanmış olduğunu, üstünde turuncu bir mahkûm kıyafeti olduğunu belirten arkadaşları, “Bir katilin annesi olmak nasıl bir duygu?” diyen bir izleyiciye ‘Allahu Ekber’ diye cevap verdiğini anlattı. Cihantimur salona kamunun atadığı avukattan ayrı bir avukatla girdiğini anlatan gözlemciler, ayaklarının titrediğini ve tanıdık bir yüz görmek amacıyla sürekli arkasına baktığını söyledi.

Islahevi şikâyeti

Connecticut eyaletinde çocukların kaldığı bir ıslahevinde kalan Cihantimur’un avukatlarının ıslahevinin koşullarının kötü olduğunu iddia ederek tahliye talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Ancak talebi hâkimin red ettiği öğrenilirken, Cihantimur’un kaldığı yerde hırpalandığı, temizlik görevi verildiği, bu sebeplerle de başka bir yere nakil isteği de kabul edilmedi.

Tutuklanmanın ardından ilk görüntüsü ortaya çıktı

Ertelenen davaların ardından Timur Cihantimur'un ıslah evindeki yeni görüntüsü sosyal medya nın gündemine oturdu. Timur Cihantimur'la ilgili bilgilere yer verilen görselde "federal suç" ifadesinin yer aldığı görüldü.

Yorumlar (0)