’Evlat nöbeti’ndeki Hüsniye Kaya kızına kavuştu

HDP Diyarbakır İl Teşkilatı binası önünde evlat nöbeti tutan Hüsniye Kaya, kızı Mekiye’ye kavuştu. Anne Hüsniye Kaya, "Devletim için canımı feda ederim. Bana kızımı getirdiler" dedi.

GÜNDEM 26.12.2019, 09:10
’Evlat nöbeti’ndeki Hüsniye Kaya kızına kavuştu

Diyarbakır’da bölücü terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunması için HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden Hüsniye Kaya’nın 19 yaşındaki kızı Mekiye, Irak’ta terör örgütü PKK’dan kaçıp güvenlik güçlerine teslim oldu. Türkiye’ye getirilen Mekiye Kaya’nın teslim olduğu haberi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından aileye telefonla haber verilirken, böylelikle evlat nöbeti tutan ailelerden Hacire Akar ve Hatice Ceylan’dan sonra Hüsniye Kaya da evladına kavuşmuş oldu.

Diyarbakırlı Hüseyin-Hüsniye Kaya çifti, 5 yıl önce 14 yaşındayken bölücü terör örgütü PKK kaçırılıp Suriye’ye götürülen kızı Mekiye Kaya için 8 Eylül günü HDP il binası önünde oturma eylemine başladı.

Anne Hüsniye Kaya’nın oturma eylemi 99 gündür HDP Diyarbakır il binası önünde sürerken, kızı Mekiye Kaya 21 Aralık’ta bölücü terör örgütü PKK’dan kaçıp Irak'ın Erbil vilayetinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi güvenlik güçlerine teslim oldu. Burada yapılan görüşmelerin ardından Mekiye Kaya'nın, Şırnak ilinin Silopi ilçesinden Türkiye’ye getirildiği bildirildi.

Müjdeli haberi aileye Bakan Süleyman Soylu verdi

Mekiye Kaya’nın gündüz saatlerinde ailesiyle buluşturulacağı ifade edilirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hüseyin-Hüsniye Kaya çiftini telefonla arayarak kızları Mekiye Kaya'nın Türkiye getirildiğini ve gündüz saatlerinde kendilerine teslim edileceğini söyledi.

“Devletim güçlüdür, Allah razı olsun devletimizden”

Müjdeli haberle acısı sevince dönen anne Hüsniye Kaya, "5 yıldır ne gecemiz var ne gündüzümüz. Allah devletimizden razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Evimizde bayram havası var. Kızımı görmek istiyorum. Devletim güçlüdür, Allah razı olsun devletimizden" sözleriyle duygularını aktardı.

"Devletim için canım feda ederim. Bana kızımı getirdiler"

Türkçeyi iyi bilmediği için çoğunlukla Kürtçe konuşan Anne Hüsniye Kaya, Kürtçe olarak, "Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'ya söz verdim. Kendisine dedim, kızım geri geldi ama diğer ailelere destek vermek için tekrar çadıra gideceğim. Kızımı bana geri getirdiler, ben kızım için canımı feda ederim. Devletim için canımı feda ederim. Bana kızımı getirdiler ve devlet bana silah verir ise onlarla birlikte terör örgütüne karşı savaşırım. Sevinçten söyleyecek söz bulamıyorum" şeklinde konuştu.

Baba Hüseyin Kaya da, evladına kavuşacağı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti.

Hüsniye Kaya kızına böyle seslenmişti

Türkçeyi iyi bilmediği için Kürtçe konuşan Hüsniye Kaya, kızına şöyle seslenmişti:
"Kızım HDP’lilere bağlı kişiler tarafından götürüldü. Kızımı okuldan kandırdılar, sonra da HDP’ye teslim ettiler. O günden bu yana haber alamadım. Kızım beni duyuyor ve görüyor ise arkadaşları ile bir yolunu bulup askere teslim olsun. Hatice’nin oğlu Cafer gelip teslim oldu ve anne ile babası çok mutlu oldu. Kızım Mekiye belki sizi orada tehdit ediyorlar, ’Siz teslim olunca size zulüm ederler’ gibi sözler söylüyorlar. İnan kızım öyle bir şey yok. Devlet çok iyi ve güçlüdür. Arkadaşlarınızla Türkiye sınırına kaçın, gidin askerlerimize teslim olun. Mekiye sen annenin halini görmüyor musun, annen bu kaldırımların üzerinde çürüdü, kurban olduğum kızım çık gel artık. Çok hastayım kızım, artık ayaklarım tutmuyor. Mekiye dön gel eve."

Diğer taraftan, HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerden Hacire Akar ile Hatice Ceylan’ın oğulları da güvenlik güçlerine teslim olup, ailelerine kavuşmuştu.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu