"Evde ek iş" ilanlarına dikkat! Hedef ev hanımları radarlarına girdi

İzmir merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda "evde ek iş" ilanları vererek çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddia edilen 64 şüpheli gözaltına alındı.

GÜNDEM 08.07.2024, 11:25 Buse Önder
"Evde ek iş" ilanlarına dikkat! Hedef ev hanımları radarlarına girdi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 70 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 Temmuz'da İzmir merkezli 12 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda 64 şüpheli yakalanırken, diğer zanlıların yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Evde iş vaadiyle para talep edilyordu

Operasyon sırasında yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ve suç unsurlarına el konuldu. Şüphelilerin, sosyal medya ve internet sitelerinde "evde ek iş" ve "evde paketleme işi" ilanları vererek, kendileriyle iletişime geçen kişilerden "kapora ücreti," "sigorta ücreti," ve "veri ücreti" adı altında para talep ettikleri tespit edildi.

Dolandırıcıların, işlemlerin yasal olduğunu inandırmak için sahte kurum logoları ve belgeler hazırladıkları, sahte şirket isimlerini kullandıkları ve özellikle ev kadınlarını hedef aldıkları belirlendi.

1 milyon 250 bin haksız kazanç

İzmir'de 17 mağdurdan yaklaşık 1 milyon 250 bin lira haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen zanlıların, ülke genelinde bine yakın kişiyi dolandırarak 100 milyon lira haksız menfaat sağladıkları öne sürüldü.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, adliyeye sevk edildi.

Yorumlar (0)