Eski askerlere FETÖ hapsi!

Darbe girişiminde MEBS Grup Komutanlığı, Lojistik Komutanlığı ve JÖAK'ta görev yapan 9 eski askere, 6 yıl 3 ay ile 15 yıla değişen sürede hapis cezası verildi.

GÜNDEM 13.06.2019, 22:16 Hakan Öksüz
Eski askerlere FETÖ hapsi!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında MEBS Grup Komutanlığı, Lojistik Komutanlığı ve Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığındaki (JÖAK) eylemlere ilişkin davada 9 sanığa, 6 yıl 3 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları yer aldı.

Mahkeme Başkanı Muhammet Karaca, heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından hükmü açıkladı.

Buna göre, tutuklu sanıklardan eski kurmay albay Sami Balcı'ya "anayasal düzeni ihlale yardım" suçundan 15 yıl hapis cezası verildi.

Eski astsubay Yasin Sancak "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 8 yıl 3 ay, tutuklu sanıklardan eski albay Şenol Yeloğlu ve eski astsubay Turgut Gözütok "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6'şar ay, eski teğmenler Cemre Nazlum, Sinan Darakçı ve Halil İbrahim Kocamaz aynı suçtan 6 yıl 10 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırıldı.

Eski teğmenler Gökhan Aytaç ve Kudret Kösem "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılırken, eski tuğgeneral Celal Şahin ile eski astsubaylar Zafer Savaş Öztekin ve Mehmet Akif Çolak'ın üzerlerine atılı bütün suçlardan beraatlerine karar verildi.

Mahkeme heyeti sanıklardan Balcı ve Gözütok'un tutukluluklarının devamına; Yeloğlu, Nazlum, Aytaç, Kocamaz, Kösem ve Darakçı'nın tahliyesine, firari sanık Sancak hakkındaki yakalama kararının devamına hükmetti.

Yorumlar (0)
açık