"Esad ile görüşmeye hazırım"

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Suriye konusunda, "Sayın Erdoğan, sinirini, enaniyetini yenemiyorsan, rasyonel olamıyorsan, ben Suriye'ye gidip Esad ile görüşmeye, bu problemi çözmeye hazırım" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 05.01.2020, 20:51 13.01.2020, 12:23
"Esad ile görüşmeye hazırım"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisince Ankara'da bir otelde ikincisi düzenlenen "Geleceğin Türkiye'si için Yerel Yönetimler Çalıştayı"nın kapanışında açıklamalar yaptı.

Mansur Yavaş yorumu

Türk milliyetçiliğinin en az 150 yıllık birikime sahip olduğunu belirten Akşener, "Ama bizler, ister siyasi alanda örgütlenelim, isterse STK'lar, gruplar üzerinden yürüyelim bu ülkeyi somut olarak yönetecek bir projeyi hayata geçiremedik. Mansur başkan siz, bizlerin projesiydiniz. Biz, Başbuğumuzu cumhurbaşkanı, başbakan yapamadık. Şimdi diyorlar ya 'Yavaş'ın seçilmesine Akşener sevindirik oldu', sevindirik oldum başkanım. Çünkü ilk defa bir arkadaşımız somut bir sonuçla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu" dedi.

Libya tezkeresi

Libya tezkeresiyle ilgili detaylı bir çalışma yaptıklarını söyleyen Akşener, Libya'da şu anda Hafter'in kuvvetleri ile mutabakat hükümeti unsurlarının çok dar bir alanda göğüs göğüse çarpıştığını hatırlattı.

"Suriye'ye gidip Esad ile görüşmeye, bu problemi çözmeye hazırım"

İktidarın izlediği dış politikayı eleştiren İYİ Parti lideri, "Amerikan şirketleri Beşşar Esad ile anlaşma imzalıyor. Emperyalistler önce Suriye'yi yıktılar, şimdi kendi şirketleri 10 yıl içinde 700-800 milyar dolar yatırım yapacak. Türkiye bu işten çırak çıktı. Önerimiz nedir? Kardeşim hissiyatı, duygusallığı, siniri bir kenara bırak, rasyonel, gerçekçi, sağduyulu ol, Esad ile barış. Esad insanlarını öldürmüş amenna. Peki 2011'den günümüze kadar Suriye'de olanlara baktığınız zaman diğerleri pamuğa mı sardı Suriyelileri? Milyonlarca insan da orada öldü. Sayın Erdoğan, sinirini, enaniyetini yenemiyorsan, rasyonel olamıyorsan, ben Suriye'ye gidip Esad ile görüşmeye, bu problemi çözmeye hazırım. Türkiye'yi yeniden çırak çıkarmanın bir anlamı yok. Buradaki ders, deneyim Libya konusundaki meçhule 'hayır' dememize sebep oldu. Türkiye'nin sağduyusu olmaya, bu milletin yanında durmaya, Türkiye'nin kutuplaştırılmasına, dışlayıcı, saygısız dile itiraz etmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla başaracağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur