Erzurum Valisi, tayin isteyen öğretmenlere ateş püskürdü

Erzurum Valisi Memiş, doğu illerinde eğitim vermek üzere görevlendirilen öğretmenlerin hemen tayin istemesi karşısında ateş püskürdü. “Siz dağlardaki fakir, Alevi, Türk ve Kürt çocukları eğitmeyeceksiniz yaptığınız işin ne gereği var?” ifadelerini kullanan Memiş, doğuda görev yapmanın öğretmenler için bir fırsat olduğunu kaydetti.

GÜNDEM 15.03.2022, 08:07 Başak Çetin
Erzurum Valisi, tayin isteyen öğretmenlere ateş püskürdü

Erzurum Valisi Okay Memiş, 81 şehirden 215 eğitim yöneticisinin katıldığı YÖGEP’te (Eğitim Yönetici Geliştirme Programı) seminere katıldı. Eğitimciler, 10 gün boyunca Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde eğitim yapacak ve alacaklar. Seminerin açılışı kapsamında düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Petek Akşar ile Erzurum Valisi Okay Memiş de katıldı. Burada konuşma gerçekleştiren Vali Memiş, açılış konuşmasında şunları ifade etti: “Bu eğitim, yöneticilerimiz için oldukça faydalı olacak ve mesleki gelişime de katkı sağlayacaktır. Toplumumuzun farklı kesimlerinden gelen gençlerin birleştiği yapılar okullardır. Bir diğer deyimle okul, insan kaynaklarının motivasyonudur. İzmir, İstanbul ve Ankara’dan 5’er; büyük şehirlerimizden 4’er ve diğer şehirlerimizden de 2’şer eğitim yöneticisi şu anda şehrimizde. Aramızda 12 kadın eğitim yöneticimiz var. Umuyorum ki sonraki sene kadın yöneticilerimizin sayısı artacaktır.”“Öğretmenlerimizin tayin istemeleri çok ayıp”

“Bazı öğretmenlerimiz Erzurum’a atanıyor ancak sonrasında hemen tayin istiyor. Öğretmenler, ellerine geçen fırsatı değerlendiremiyor. Özellikle Erzurum’a atanan genç arkadaşlarımız hemen tayin istiyorlar. Bu yapılanlar çok ayıp. Öğretmen olan babam da bana, tayin isteyen hiçbir öğretmene müsaade etme, diyor. Bu bana bir baba tavsiyesidir. Sevgili öğretmen arkadaşlar, sizler dağlarda yaşayan fakir, Alevi, Türk ve Kürt çocukları da yetiştirmeyecekseniz bu yaptığınız işin ne önemi var? Oralarda eğitim vermek sizin için fırsat niteliğindedir. Fakat gençler buralarda görev yapmaya zulümmüş gibi bakıyor. Bu söylediğim yerlere artık büyük yatırımlar yapılıyor. Ülkemizin iki yakası arasındaki kalkınma farkı da azalıyor. Artık her şehirde yatırım, havalimanı, üniversite var. Sizler bu milleti öğretmen sıfatıyla aydınlatacaksınız ve çocukları kazanacaksınız. O çocukların ilerde ne olacağı hiç belli olmaz. Mesela benim bazı öğretmenlerim benim vali olacağımı hiç kestiremedi. Bunu kestirebilenlerle zaten şimdi görüşüyoruz."

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu