Ermenistan, Nahçıvan’a saldırdı!

Ermenistan, Türkiye ile 17 kilometre uzunluğunda kara sınırı bulunan Nahçıvan’ı hedef aldı. Ermeni ordusu Ordubad kentine roketle saldırı gerçekleştirdi.

GÜNDEM 16.10.2020, 13:58
Ermenistan, Nahçıvan’a saldırdı!

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Türk devletleri içinde Türkiye ile kara sınırı olan tek Türk toprağı Nahçıvan'a roketli saldırı düzenledi.

nahçıvan saldırı

Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde bulunan Ordubad kentine düzenlenen saldırıda sivil halk zarar görmedi.

nahçıvan saldırı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun, dün sabah saatlerinde, Karabağ’da işgali altında tuttuğu Gubadlı bölgesinden Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne doğru roketli saldırı düzenlediğini, saldırıda roket mermilerinin Ordubad kentine düştüğünü bildirdi.

nahçıvan saldırı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun saldırısı sonucu yerleşim yerlerinin de zarar görmediğini açıkladı.

nahçıvan saldırı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti

Nahçıvan ismiyle bilinen Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan'a bağlı olan ancak kara sınırı bulunmayan özerk bir cumhuriyet.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti topraklarının 17 kilometrelik bölümü, Türkiye ile kara sınırını oluşturuyor. Yani Türk ülkeleri arasında Türkiye ile sınırı olan tek Türk cumhuriyeti.

Kuzeyi ve doğusunda Ermenistan toprakları, güneyi ve batısı İran topraklarıyla çevrili olan Nahçıvan'ın Türkiye açısından büyük öneme sahip.

nahçıvan harita

Türkiye'nin Nahçıvan'da askerî müdahale yetkisi var

Türk toprağı olması ve Türkiye ile sınırı olan tek Türk ülkesi olması dışında Nahçıvan'ı Türkiye açısından önemli kılan tarafı ise garantörlük ilişkisi.

İstiklal Harbi sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün çabalarıyla 16 Mart 1921 tarihinde Rusya ile Moskova Antlaşması imzalanmıştı. Antlaşma; Türkiye ile Sovyetler Birliğini, Nahçıvan'ın garantör ülkeleri yapmıştı.

kars antlaşması

Kars Antlaşması

13 Ekim 1921'de ise Türkiye, Sovyetler Birliği, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan Kars Antlaşması'nı imzalayarak, Nahçıvan'ın Azerbaycan'a bağlı özerk bölge olduğunu teyit etti.

Kars Antlaşması; Nahçıvan'ın toprak bütünlüğünü hükme bağlamış ve garantör ülke olarak Türkiye'ye askerî müdahale yetkisi vermişti.

Bu yetkiye göre Türkiye, bir üçüncü ülke tarafından Nahçıvan'a yapılmış bir saldırıyı kendi topraklarına yapılmış sayabiliyor ve askerî varlığıyla müdahil olabiliyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu