Ermenistan'a gönderilen kolilerde "Ağrı Dağı" ifadesi tepki çekti!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin’in Ermenistan’a gönderdiği yardım kolilerinin üzerinde yazan "Ağrı Dağı" ifadesine ilişkin Çin yönetiminden açıklama istendiğini kaydetti. Aksoy, "Çin Büyükelçisi, Ağrı Dağı'na atıf yapan İngilizce ifadelerin sonradan eklendiğinin anlaşıldığını bildirmiştir." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 12.04.2020, 10:27 12.04.2020, 11:09
Ermenistan'a gönderilen kolilerde "Ağrı Dağı" ifadesi tepki çekti!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Ermenistan’a gönderdiği yardım kolilerinde Ağrı Dağı'na atıfta bulunulmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Hami Aksoy, 11 Nisan günü Ankara'da bulunan Çin Ankara Büyükelçisi ile Pekin'de Dışişleri Bakanlığı nezdinde harekete geçilerek açıklama istendiğini kaydetti. 

Aksoy, "Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Ermenistan’a gönderdikleri yardımların bir yerel yönetim tarafından hazırlandığını ve bir özel şirket tarafından Erivan’a ulaştırıldığını, söz konusu yerel yönetim tarafından paketlerin üzerine sadece Çince ifadeler yazıldığını ve bunlarda Ağrı Dağı’ndan bahsedilmediğini, Ağrı Dağı’na atıf yapan İngilizce ifadelerin ise sonradan eklendiğinin anlaşıldığını bildirmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi hâlihazırda durumun araştırılmakta olduğunu ve sonucundan tarafımıza bilgi verileceğini söylemiş ve bu vesileyle Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade etmiştir." açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar (0)
18
kapalı