Erkan Baş'tan İsveç ve NATO yorumu: "Karşıyız"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, İsveç'in NATO üyeliğine onay verilmesi hakkında yorumda bulundu. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Baş, "Erdoğan, ne oldu da U dönüşü yaptı? Biz NATO'nun genişlemesine karşıyız." dedi.

GÜNDEM 12.07.2023, 17:43 Hakan Öksüz
Erkan Baş'tan İsveç ve NATO yorumu: "Karşıyız"

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, NATO'nun genişlemesi hakkındaki görüşlerini bildirdi. Son olarak Türkiye'nin verdiği onayla İsveç'in NATO üyeliğinin önünün açıldığını hatırlatan Baş, "İsveç'in NATO üyeliği hakkında sürekli olumsuz açıklamalar yapan Erdoğan, ne oldu da U dönüşü yaptı?" sorusunu yöneltti.

"Bir gün düşman, öbür gün dost oluyorlar"

TİP olarak Türkiye'nin bağımsızlığını ve refahını her koşulda savunduklarını belirten Erkan Baş, "Günlük çıkarları uğruna bir gün 'ak' dediklerine ertesi gün 'kara' diyorlar. Bir gün ABD karşısında dik duruş sergilediğini söyleyenler, sonraki gün ABD'nin en yakın dostu oluyor. Bizim ilkesel bir tutumumuz var. Türkiye'deki yurttaşların çıkarına olan şeyi savunuruz." dedi.

"Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalmasına karşıyız"

Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalmasına da, NATO'nun genişlemesine de karşı olduklarını ifade eden Baş, "Bu genişleme, ne Türkiye'ye ne de dünya barışına katkı sağlar. Dünyada barışı istiyorsak buna göre bir dış politikayı savunmalıyız." vurgusunu yaptı.

Can Atalay'ın tutukluluğu

Cezaevindeki tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın durumu hakkında da konuşan Baş, "Can Atalay'ın cezaevinde olması suçtur. Acilen tahliye edilmeli. 'Halkın parasını nasıl alırız' dışında bir mana taşımayan bir kanun teklifini görüşeceğiz mesela Genel Kurul'da. Atalay, hakkı olmasına rağmen  bu teklifle ilgili konuşamayacak." dedi.

Yorumlar (0)