Erdoğan’dan Pakistan MİLGEM Projesi’ne övgü: İrademizin nişanesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayii alanının yeni projesi olan Pakistan MİLGEM Projesi hakkında konuşurken hem çalışma hem de paydaşları için övgü dolu kelimeler kullandı. Bu projeyi “dostlarımızla paylaşma irademizin nişanesi” olarak nitelendiren Erdoğan, daha büyük kapsamlı iş birliklerinin olacağı hakkında da sinyal verdi.

GÜNDEM 20.05.2022, 13:07 22.05.2022, 10:21
Erdoğan’dan Pakistan MİLGEM Projesi’ne övgü: İrademizin nişanesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye savunma sanayii tarafından Pakistan için inşa edilen 3’üncü MİLGEM korvetinin suya indirilme töreni için video mesaj yayınladı. Mesajında bu iş birliği için önemli sözler sarf eden Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şu şekildeydi: “Pakistanlı kıymetli kardeşlerim ve değerli misafirlerimiz, bugün kardeş ve dost ülke Pakistan için inşa edilen 4 MİLGEM korvetinden 3’üncüsünün suya indirilmesi töreni gerçekleştiriliyor. Bu tören vesilesiyle sizleri muhabbetle selamlıyorum. Pakistan ve Türkiye, kökleri yüzlerce seneye dayanan tarihi bağlarını son dönemlerde en somut haliyle yeşerterek ortaya somut ürünler koymayı başarmıştır. MİLGEM Projesi de somut adımların ve ürünlerin en değerlisidir. Projenin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Savunma sanayii alanında kazandığımız birikimleri dost ülkelerle paylaşmak, irademizin nişanesidir. Pakistan MİLGEM Projesi de daha büyük iş birliklerinin habercisidir.”“Pakistan, milletimiz nezdinde ayrı bir öneme sahiptir”

“Pakistan, Güney Asya’nın önde gelen coğrafyalarından biridir. Tarih boyunca zenginliği ve kadim kültürü ile dünyanın gözbebeği olmuş ülkelerdendir. Bu maksatla Pakistan ve Pakistan halkı, Türk milleti nezdinde ayrı bir öneme sahiptir. Refahını, istikrarını ve güvenliğini kendi değerlerimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri altyapısının güçlendirilmesi kapsamında kardeşlik hukukumuzu ön plana koyarak gereken desteği vereceğimizden şüpheniz olmasın. Salgın döneminde başlatılan MİLGEM Projesi, zaman zaman artan vaka sayılarına ve gerçekleştirilen kapanmaya rağmen belirlenen takvimde tamamlanmıştır. Gemilerden ikisinin ülkemizde, ikisinin de Pakistan’da inşa edilmesi için anlaşmaya varılmıştır. Geçtiğimiz sene, ülkemizde yapılan Babür Gemisi’ni suya indirme törenini icra etmiştik. Bugün de ülkemizde yapılan ikinci gemi olan Badr Gemisi’nin suya indirme töreninde birlikteyiz. Üçüncü gemi olan Keybar ise eylül ayında İstanbul’da suya indirilecektir.”Gemiler, modern silah ve sensörlerle inşa edildi

“Gemiler, ülkemiz savunma sanayii tarafından geliştirilen son model sensör ve silahlarla donatıldı. Hepsinin üretim süreci de proje başlangıcında belirlendiği şekilde yürütülüyor. Hava savunmanın yanı sıra denizaltı savunmada da her türlü görevi icra etmekle sorumlu olan bu dört geminin teslimatı, Ağustos 2023 döneminden başlayarak 6’şar ay arayla gerçekleştirilecek. Pakistan ile yürüttüğümüz, uçaktan helikoptere kadar pek çok savunma aracını kapsayan projelerimiz mevcut. Bu projeler aşama aşama hayata geçirilecek. Ortak geleceğimiz kapsamında yollarımızı sağlamlaştırmakta kararlıyız. Pakistan ve Türkiye olarak istikrarımızı, beraberliğimizi, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak konusunda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz. Rabbim iki ülkenin de yardımcısı olsun.”

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu