Erdoğan, Yunan basınının manşetlerinde: “Türkiye’den yeni tehdit”

G20 Zirvesinde Yunanistan’a uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri Yunanistan basınında büyük bir yer kapladı. Manşetlere çekilen haberlerde "Türkiye'den yeni tehdit" başlıkları atıldı.

GÜNDEM 16.11.2022, 15:43 17.11.2022, 17:16 Merve Yüksel
Erdoğan, Yunan basınının manşetlerinde: “Türkiye’den yeni tehdit”

Endonezya’da G20 Liderler Zirvesine katılan ve görüşmelerini tamamladıktan sonra basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’a uyarılarda bulunmuştu. Bu ifadelerin ardından söz konusu durum Yunan basınının manşetlerini doldurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Yunanistan tarafından Doğu Akdeniz'de gerilimi arttıracak açıklamalarına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan tarafından sergilenen bu tarz yaklaşımlar, bizlerin her zaman dile getirmiş olduğu ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ ifadelerine asla geri adım attırmaz. Bu ifadeler benim açımdan bir kelam-ı kibardır. Bundan ötürü bir gece ansızın gelebiliriz. Yunanistan içinde iki-üç isim var, asla akıllanmıyorlar. Hadlerini bilmiyorlar. Bizler bu çerçeve söylemek istiyoruz ki komşu, komşuluk hakkını hukukunu bil. Türkiye ile fazla uğraşma. Dilediğin kadar o adaları kapat. Yaptıklarının hiçbiri sana bir yarar getirmeyecektir. Karşında Türkiye duruyor, yerini ve yurdunu bileceksin. Geçmişi açıp incelerlerse gayet net şekilde göreceklerdir. Oraya getirilen silahlar uçaklar hiç fark etmez. Bu tamamen yürek işidir” demişti.

“Gerilimi yükselten taraf Türkiye”

Erdoğan'ın bu ifadeleri Yunan basınında büyük ses getirdi. Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan'a söz konusu uyarıların verilmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri manşetleri kapladı.

Erdoğan’ın “Yunanistan sınırımı bilmeli” sözlerini manşetine alan Yunan Kathimerini gazetesi, “bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerine işaret etti. Gazete haberinin içerisinde "Yunanistan tarihi incelesin, haddini bilsin" sözlerini kullandı. Haberde, tansiyonu yükselten tarafın Türkiye olduğu ifade edildi.

Yunanistan’a karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından meydan okunduğunu yazan Ta Nea gazetesi ise "2-3 tane isim bulunuyor, bu kişiler yerinde durmuyor ve hadlerini bilmiyor" ifadelerine manşetinde yer verdi.

12 mil konusu hatırlatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın provokatif tavır sergilediğini iddia eden in.gr, Erdoğan ve Biden görüşmesine işaret etti. Diğer taraftan gazete, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin dün gerçekleştirdiği açıklamalarına haber içerisinde yer açarak, 12 mil konusunu okuyucularına hatırlattı.

“Yunanistan’ın ege adalarını silahlandırmasında bir mana yok”

"Erdoğan meydan okumayı sürdürüyor" başlığı kullanan CNN Yunanistan'da ise haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arabozan bir söylem içerisinde olduğunu öne sürdü.

Haber içerisinde, Yunanistan'ın Ege adalarında uçak ve silah varlığını güçlendirmesinin herhangi bir manası olmadığını dile getirildi.

Diğer gazeteler ile benzer cümlelerle haberini yayınlan Proto Thema'da, "Yunanistan haddini bilmiyor." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)