Erdoğan: Yangın oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın hususunda belediyelerin şehirlerden birinci derece sorumlu olduğunu dile getirerek, "Yerleşim bölgelerindeki yangınların sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır." dedi.

GÜNDEM 04.08.2021, 22:09 06.08.2021, 09:21 Koray
Erdoğan: Yangın oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ortak canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, yangın hususunda, belediyelerin şehirlerden birinci derece sorumlu olduğuna işaret ederek, "Yerleşim bölgelerindeki yangınların sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır." ifadelerini kullandı."Bir yalan terörü estiriliyor"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şu şekilde:

"Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de orman yangınlarında büyük artış yaşandı, burada siyasete yer olmamalı. Ülkemizde 8 gün içerisinde 187 yangın çıktı. Bu yangınlardan şu anda 15 yangın sürüyor ve bunların bir kısmı kontrol altında. An itibarıyla 16 uçak var, bugün gelenlerle bu 20'ye yükseldi. Bunun yanında 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyorlar.

Burada niye helikopter yok, niye uçak yok, gibi bir yalan terörü estiriliyor. Yangınla mücadelemize devam ediyoruz, kaçamak yapmak yok ve üzerine üzerine gidiyoruz. Yerleşim yerlerindeki yangın vesairelerin sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır."Kültür ve Turizm Bakanı'ma vermiş olduğum böyle bir yetki yok"

Türk siyasetinde muhalefet yoktur. Ülkemizde muhalefetin terörü esiyor. Bu yerler yanıyorsa bizim de ciğerimiz yanıyor. Elimizden ne geliyorsa bunu sonuna dek yapacağız. Ülkemizde 'yalan terörü' var mı, var. Kim yapıyor bunu, muhalefet. Adına birileri 'algı operasyonu' diyor fakat bunun adı aslında yalan terörüdür. Muhalefet biraz dürüst olsun, samimi olsun. Bir tespitin varsa bunu dürüstçe yapsın. Dürüst yap da adam sansınlar, biz de bir şeyler kapalım. Ama böyle bir şey ne yazık ki yok. Yanan bölgelerin imara açılacağı iddiasına gelelim. Bay Kemal'e vereceğim bir cümlelik yanıt var. Benim Kültür ve Turizm Bakanı'ma vermiş olduğum böyle bir yetki asla yoktur. Ormanlar yansın, buralarda beton yığını binalar inşa edelim, asla. Dikey mimariye karşı olduğunu her fırsatta dile getiren biriyim. Betona, nasıl olur da sahip çıkarım?

Orman yangınları an itibarıyla tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs gibi uluslararası bir tehdittir, hatta bir terör tehdididir. Şu belayı başımızdan defettikten sonra atacağımız adımlar daha çok orman yangınlarıyla mücadelede yeni model üzerine olacaktır."Bunların mumu yatsıya kadar bile yanmadı"

THK uçaklarının durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette. Sepet takmak suretiyle Sikorsky ve Cougar'ları söndürme işleminde kullanma fikrimiz var.

'Help Turkey' etiketiyle paylaşım yaptılar. Yalancının mumu yatsıya kadar yandı. Bu, yatsıya kadar dahi yanmadı. Yalanla bizi yıkacaklarını mı sanıyorlar? Türkiye şu anda imkansız Türkiye değil, artık güçlü bir ülke.

Ağaç işi bizim işimiz, şu ana dek 5,5 milyar ağacı diken iktidar kalkıp da bu yangınlara 'eyvallah' der mi? Aynı kararlılıkla bunu sürdüreceğiz. Yanan tüm o yerleri yemyeşil hale inşallah getireceğiz. Ama ağaçlarla getireceğiz, ama fidanlarla getireceğiz. Bu hususta kararlıyız. Nasıl ki 5,5 milyar ağaç dikildi, vatandaşlarımız müsterih olsun, yanan ormanlarımızın da küllerinden tekrar doğduğu günleri hep beraber göreceğiz."

Yorumlar (0)